Naukowcy: 90 proc. sprawdzonych przez nas haseł w Wikipedii zawiera błędy
Specjaliści przeanalizowali hasła na temat 10 chorób. W prawie każdym artykule znaleźli "rażące błędy i informacje sprzeczne z najnowszymi badaniami medycznymi".
2014-05-27, 19:12
Amerykańscy naukowcy pod lupę wzięli hasła dotyczące m.in. chorób serca, raka płuc, depresji, cukrzycy, zapalenia kości i stawów, bólów pleców czy astmy. Stwierdzili, że 90 proc. wpisów zawiera błędy. "Do tekstów z internetowej encyklopedii należy podchodzić z ostrożnością" - ocenili.
- Pacjenci nie powinni traktować Wikipedii jako głównego źródła informacji, gdyż publikowane tam artykuły nie przechodzą takiego procesu weryfikacji, jak teksty ukazujące się w czasopismach naukowych - powiedział dr Robert Hasty z Karoliny Północnej.
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Wikimedia UK, brytyjska odnoga Wikipedii, oświadczyła, że osoby, które obawiają się o swoje zdrowie, przed przeszukiwaniem sieci powinny udać się do lekarza. Choć z danych wynika, że Wikipedia jest źródłem wiedzy dla... nawet 70 proc. lekarzy i studentów medycyny.
Wikipedia, która jest szóstą pod względem popularności witryną w sieci, zawiera 30 mln haseł w 285 językach. To, że praktycznie każdy internauta może edytować wpisy, budzi obawy lekarzy o jakość tekstów.
Według przedstawiciela Wikimedii UK Steviego Bentona istnieje wiele inicjatyw mających na celu poprawienie haseł, zwłaszcza tych, które dotyczą zdrowia i medycyny. - Wikipedia zamierza wkrótce zrealizować projekt, w ramach którego edytorzy znający się na medycynie wybiorą artykuły wymagające poprawek, znajdą wiarygodne źródła i poprawią wpisy - wyjaśnił.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
REKLAMA