Nagroda Wolności im. Jana Karskiego dla Komitetu Obrony Robotników
-Trudno przecenić znaczenie KOR w zakończeniu komunizmu w Polsce - oświadczył ambasador USA Stephen Mull, który w imieniu ambasady przekaże nagrodę na ręce marszałka Senatu Bogdana Borusewicza 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych.
2014-06-30, 11:37
Jan Karski Freedom Award 2014 została przyznana "za wybitny wkład polityczny, społeczny i kulturalny na rzecz demokracji i praw człowieka" - czytamy w oświadczeniu amerykańskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Warszawie.
KOR pokazał światu, że Polska jest zdolna do tworzenia dynamicznego i aktywnego ruchu antykomunistycznego, który mógłby przeprowadzić udaną przebudowę społeczną. Jestem bardzo zadowolony, że mam możliwość formalnego uznania historycznego znaczenia KOR - głosi oświadczenie Stephena Mulla.
Komitet Obrony Robotników, to utworzona 23 września 1976 (po wydarzeniach czerwcowych 1976 m.in. w Radomiu i Ursusie) organizacja opozycji demokratycznej, która pomagała prawnie i materialnie robotnikom represjonowanym po strajkach. Wśród założycieli znaleźli się m.in.: Antoni Macierewicz, Stanisław Barańczak, Piotr Naimski i ks. Jan Zieja. W 1977 KOR przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej "KOR”, kontynuując działalność opozycyjną. Członkami organizacji byli m.in.: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Jacek Kuroń, Bogdan Borusewicz i Halina Mikołajska.
Jan Karski Freedom Award honoruje osobę lub grupę osób, która wykazała się wyjątkowym wkładem politycznym, społecznych i kulturalnym na rzecz demokracji i praw człowieka. Jest hołdem dla odwagi i bohaterstwa Jana Karskiego - wyjaśnia ambasada.
REKLAMA
Dotychczas, nagrodą zostali wyróżnieni: Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Marek Edelman, Agnieszka Holland i profesor Barbara Skarga.
Zajrzyj na strony serwisu "KOR">>>
polskieradio.pl/iz
REKLAMA
REKLAMA