Kijów: Moskwa zaciera ślady katastrofy malezyjskiego samolotu [relacja 20.07.2014]
Rosjanie we współpracy z separatystami na Wschodzie Ukrainy starają się ukryć część śladów katastrofy samolotu malezyjskich linii lotniczych. Tak wynika z nagrań podsłuchanych rozmów, które ujawniła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
2014-07-20, 20:10
Posłuchaj
Zestrzelenie malezyjskiego samolotu: serwis specjalny >>>
Kryzys na Ukrainie - serwis specjalny >>>
20.11
Premier Holandii zapowiedział, że prawdopodobnie w poniedziałekj na miejsce katastrofy Boeinga wejdzie zespół zajmujący się identyfikacją ofiar. Mark Rutte dodał, że uzgodnił z innymi światowymi przywódcami, że to Holandia będzie koordynować prace identyfikacyjne.
Większość z prawie 300 ofiar samolotu malezyjskich linii lotniczych lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur to Holendrzy.
Holenderski premier mówił też, że trwają negocjacje OBWE z prorosyjskimi separatystami, aby przekazać pociąg z wagonami chłodniczymi, w których znajdują się ciała osób, które zginęły, pod kontrolę ukraińskiego rządu. Wagony stoją na dworcu w Torezie we wschodniej Ukrainie. Bojówkarze poinformowali obserwatorów OBWE, że jest tam 167 ciał.
18.59
20. międzynarodowa konferencja nt. AIDS rozpoczęła się od minuty ciszy. W ten sposób oddano cześć co najmniej sześciu ekspertom, którzy zginęli w drodze na to spotkanie na pokładzie malezyjskiego samolotuy.
Wśród ofiar na pokładzie Boeinga 777 był Holender Joep Lange, jeden z pionierów walki z AIDS i były prezes międzynarodowego stowarzyszenia do walki z AIDS. 30 lat swego życia poświęcił badaniom nad wirusem HIV i przeciwdziałaniu AIDS, pracując przede wszystkim nad rozwojem terapii antyretrowirusowej.
REKLAMA
18.56
Malaysia Airlines rezygnuje z numeru lotu MH17. To właśnie ten numer miał samolot zestrzelony nad wschodnią Ukrainą. Lot Malaysia Airlines na trasie Amsterdam - Kuala Lumpur będzie miał od 25 lipca numer MH19. Zdecydowano się na to "z szacunku dla załogi i pasażerów" tragicznego lotu MH17.
18.33
- Nie możemy udzielić oficjalnych gwarancji bezpieczeństwa ludziom, którzy zechcą udać się na terytorium, gdzie znajdują się szczątki samolotu, ze względu na to, że jest ono kontrolowane przez bojowników - powiedział wicepremier rządu w Kijowie Wołodymyr Hrojsman. Według niego, w obecnej sytuacji ci eksperci sami będą podejmowali decyzję o udaniu się na miejsce katastrofy samolotu. Wicepremier wyraził opinię, że gwarancje bezpieczeństwa specjalistom lotniczym może dać Rosja.
- Jest to zadanie całego świata: przekonanie Rosji do tego, by udzieliła gwarancji i zrobiła wszystko, żeby śledztwo odbyło się publicznie - zaznaczył.
REKLAMA
18.00
Szef MSZ Radosław Sikorski uznał w wywiadach dla niemieckiego "Welt am Sonntag" i hiszpańskiego "ABC", że państwa zachodnie były nadmiernie powściągliwe wobec Moskwy w kontekście konfliktu na Ukrainie. - Europa uczyniła za mało, by wpływać na zachowanie Rosji w różnych fazach tego konfliktu - powiedział.
17.30
Katastrofa samolotu oraz śmierć blisko 300 osób nie zakończyła walk na wschodzie Ukrainy. W ciągu doby w rejonie tym zginęło 8 żołnierzy, 50 zostało rannych. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformowała też, że separatyści przetrzymują 396 osób, większość to cywile, ale są wśród nich też dziennikarze i działacze polityczni.
Armii nie udało się odblokować dostępu do lotniska w Ługańsku. Jest ono regularnie ostrzeliwane przez separatystów. Wojskowym kończą się leki, woda i zapasy jedzenia. Separatyści ostrzeliwują też z wyrzutni Grad centrum Ługańska.
W Awdijiwce, na przedmieściach Doniecka, ostrzelano jednostkę wojskową. Jeden żołnierz został ranny. W bazie nie ma światła. Ostrzału dokonano za pomocą wyrzutni Grad, która znajdowała się w dzielnicy mieszkalnej. Bojówkarze wcześniej wielokrotnie atakowali tę jednostkę, proponowali żołnierzom poddać się, ci jednak odmawiali.
REKLAMA
16.56
- Społeczność międzynarodowa musi powstrzymać tych, którzy kierują terrorystami, wspierają ich i wyposażają w broń - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
Służba prasowa Poroszenki poinformowała, że w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel "prezydent podkreślił, iż Ukraina wraz ze społecznością międzynarodową powinna zdecydowanie odeprzeć terroryzm międzynarodowy i powstrzymać tych, którzy kierują terrorystami, zaopatrując ich w broń"
16.15
- Coraz więcej wskazuje na to, że system rakietowy użyty do zestrzelenia samolotu pasażerskiego na wschodzie Ukrainy znalazł się w rękach separatystów i pochodził z Rosji - uważa sekretarz stanu USA John Kerry.
16.10
Władze Ukrainy negocjują z separatystami możliwość wywiezienia zwłok ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga. Wicepremier Wołodymyr Hrojsman poinformował, że bojówkarze, którzy kontrolują teren katastrofy, umieścili część ciał ofiar w trzech wagonach chłodniczych. Wagony te stoją na stacji kolejowej w mieście Torez, kilka kilometrów od miejsca, w którym malezyjska maszyna spadła na ziemię.
- W pociągu znajdują się 192 ciała i osiem fragmentów ciał. Zakończyliśmy te prace (umieszczania ciał w wagonach) rano. W chwili obecnej prowadzone są rozmowy, by pociąg mógł stamtąd wyjechać - powiedział.
Hrojsman dodał, że przedstawiciele władz ukraińskich rozmawiają z separatystami o wysłaniu wagonów z terytorium opanowanego przez bojowników na terytorium kontrolowane przez Ukrainę. "Na razie nie mamy możliwości odesłania pociągu" - podkreślił.
REKLAMA
15.30
Po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu raczej maleją szanse Włoszki na szefową unijnej dyplomacji. Federica Mogherini, obecna minister spraw zagranicznych jest forsowana na to stanowisko przez władze w Rzymie. Krajom Europy Środkowo-Wschodniej nie podobają się jej prorosyjskie sympatie. Teraz grupa niechętnych może się powiększyć - takie opinie można usłyszeć w Brukseli.
14.50
Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodniej Ukrainie wyraziły gotowość przekazania ekspertom międzynarodowym czarnych skrzynek zestrzelonego malezyjskiego samolotu z prawie 300 osobami na pokładzie. Takie oświadczenie złożył samozwańczy premier Aleksandr Borodaj. Wykluczył on jednocześnie możliwości oddania rejestratorów lotu malezyjskiego Boeinga 777 władzom w Kijowie, przeciwko którym walczą kierowani przez niego separatyści.
REKLAMA
14.40
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła kolejne podsłuchane rozmowy separatystów. Rebelianci przyznają w nich, że Moskwę szczególnie interesują czarne skrzynki. Co więcej, bojówkarze informują, że znaleźli duże pomarańczowe pudełko, ale nie wiedzą, czy to to, co trzeba.
Ciała ofiar separatyści przenieśli do trzech wagonów-chłodni. Bojówkarze poinformowali obserwatorów OBWE, że jest tam 167 ciał. Nie pozwolili nawet zajrzeć do wagonów. Wyrazili jednocześnie gotowość przekazania ich międzynarodowym ekspertom. Wcześniej, separatyści przewieźli 38 ciał do szpitala obwodowego w Doniecku. Nie wiadomo, gdzie są pozostałe ciała - w samolocie było prawie 298 pasażerów.
14.00
- Dostęp do szczątków samolotu mają nieuprawnione osoby, które nie znają się na prowadzeniu dochodzenia i mogą świadomie dokonywać zmian w położeniu szczątków - mówił w TVN 24 Maciej Lasek, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
(źródło: TVN24/x-news)
REKLAMA
13:20
Czarne skrzynki z malezyjskiego samolotu zostały przewiezione do Doniecka. Tak twierdzi jeden z prorosyjskich rebeliantów. Napisał o tym na jednym z portali społecznościowych. Rzecznik z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), Siergiej Kawtaradze, odmówił komentarza w tej sprawie.
Z informacji przekazanych przez separatystów wynika, że premier Donieckiej Republiki Ludowej zwoła niedługo konferencję prasową.
13:10
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nagranie rozmów separatystów z ich mocodawcami, po zestrzeleniu przez rosyjskich bojówkarzy samolotu pasażerskiego z blisko 300 osobami na pokładzie. Komendant oddziału Wostok, działającego na rzecz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, każe miejscowym bojownikom szukać czarnych skrzynek boeinga. Podkreśla, że takie polecenie wydali ludzie z Rosji, "z wysoka" i że pod żadnym pozorem te i inne ważne dowody nie mogą wpaść w ręce postronnych, tj. np. obserwatorów OBWE. Z nagrania wynika, że separatystom ostatecznie udało się znaleźć przynajmniej jedną ze skrzynek.
12:43
Ukraińskie siły zacieśniają pierścień wokół ugrupowań prorosyjskich, przeciwko którym walczą we wschodnich obwodach kraju. W jej trakcie w ciągu ostatniej doby zginęło ośmiu żołnierzy - podała w niedzielę Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie.
"Zginęło ośmiu naszych wojskowych, a 50 zostało rannych" - oświadczył na konferencji prasowej rzecznik Rady Andrij Łysenko.
Dowództwo operacji antyterrorystycznej podało z kolei, że minionej nocy wojska ukraińskie co najmniej dwa razy zostały ostrzelane z terytorium Rosji. Ogółem w ciągu ostatniej doby rebelianci atakowali 25 razy.
Ministerstwo Obrony poinformowało natomiast, że armia rozszerza strefę kontroli wokół lotnisk w Doniecku i Ługańsku.
- Minionej nocy terroryści dwukrotnie ostrzelali z granatników lotnisko w Ługańsku. Lotnisko w Doniecku było ostrzelane z systemów rakietowych Grad - podał ukraiński resort obrony.
REKLAMA
12:42
Wielka Brytania będzie przekonywać pozostałe państwa UE do nałożenia na Rosję większych sankcji w związku z zestrzeleniem przez prorosyjskich bojowników malezyjskiego samolotu pasażerskiego - zapowiedział w niedzielę szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond.
Zaznaczył, że dotychczasowe informacje wyraźnie wskazują, że samolot został zestrzelony z terytoriów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów, a sam pocisk rakietowy został prawie na pewno dostarczony przez Rosję.
- Rosjanie mają wpływ, jeżeli nie pełną kontrolę nad tymi ludźmi. (...) Zaopatrują ich, wspierają, niosą im pomoc. Nie mogą wypierać się odpowiedzialności za czyny tych ludzi (separatystów) - ocenił szef brytyjskiej dyplomacji.
12:10
Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę w Watykanie apelował o pokój i pojednanie na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie. Podkreślił, że przemocy nie zwycięża się przemocą.
11:45
Rosja nadal sprowadza kolejne oddziały w kierunku granic z Ukrainą – podała ukraińska służba graniczna. Zauważono m.in. 30 czołgów, przemieszczających się na pograniczu, w obszarze rosyjskiego obwodu briańskiego. Z kolei grupę bojową z trzema czołgami zaobserwowano w pobliżu Striełkowego przy obwodzie chersońskim (na Ukrainie), inną jeszcze spostrzeżono w rosyjskim obwodzie rostowskim w pobliżu Nowoszachtinska. Natomiast z Symferopola miała wyruszyć grupa wojskowych z artylerią w rejon miejscowości Dżankoj, która potem ma się skierować w stronę Pieriekołu. Pograncznicy powiadomili również o ostrzale posterunku Czerwonopartyzanck, wśród sił ukraińskich nie ma poszkodowanych .
Przypomniano, że SBU pokazała niedawno dowody przewożenia przez granicę w miejscowości Armosijewka rosyjskich wyrzutni Grad.
REKLAMA
11:00
Kijów ma zdjęcia satelitarne, przedstawiające miejsce, z którego wystrzelono rakietę w stronę malezyjskiego samolotu - podała administracja prezydenta Ukrainy. Zaznaczono również, że są fotografie i nagrania wideo systemu, z którego odpalono pocisk. Jak podano w komunikacie, treść podsłuchanych rozmów telefonicznych separatystów i inne dowody świadczą o tym, że broń tę przewieziono na Ukrainę z terytorium Rosji.
10:35
Nadal nie ma informacji na temat czarnych skrzynek malezyjskiej maszyny. W sobotę ukraińskie władze oświadczyły, że posiadają je rebelianci. Ci z kolei mówią, że przekażą je Międzypaństwowemu Komitetowi Lotniczemu (MAK) w Moskwie, a nie ekspertom Ukrainy, na której terytorium doszło do katastrofy.
10:15
Ukraińskie ekipy ratownicze nadal mają problemy z zabezpieczeniem miejsca katastrofy zestrzelonego malezyjskiego samolotu pasażerskiego , który rozbił się na terenach opanowanych przez walczących z władzami prorosyjskich bojowników na wschodzie kraju.
Ratownicy wciąż nie odnaleźli wszystkich ciał ofiar tragedii, w której zginęło prawie 300 osób. W niedzielę Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy poinformowała, że dotarła do zwłok 196 osób. Jest to zaledwie dziesięć ciał więcej, niż poprzedniego dnia.
REKLAMA
09:46
Lider separatystów wezwał władze do jak najszybszego zawarcia rozejmu. Według Purgina, brak przyjęcia tych warunków wywoła wrażenie, ze rząd składa się z "niebezpiecznych szaleńców, krwiożerczych maniaków, którzy są niebezpieczni nie tylko dla mieszkańców Donbasu, ale także dla społeczności międzynarodowej".
09:36
Ukraińskie wojsko umacnia swoje pozycje w okolicach lotnisk w Doniecku i Ługańsku. Separatyści nie poddają się. Ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk poinformował, że w nocy bojówkarze dwukrotnie ostrzelali z moździerzy lotnisko w Ługańsku, a z wyrzutni Grad port lotniczy w Doniecku. Mimo to, wojskowym udało się rozszerzyć kontrolowane przez siebie terytorium.
Ukraińscy żołnierze byli także atakowani w kilku innych mniejszych miejscowościach obwodów donieckiego i ługańskiego, a w rejonie granicy z Rosją, z terytorium tego państwa za pomocą moździerzy.
REKLAMA
09:10
Ratownicy kontynuują poszukiwania ciał ofiar zestrzelonego przez separatystów w czwartek samolotu pasażerskiego malezyjskich linii lotniczych. Państwowa Służba Ratunkowa poinformowała, że dotychczas znaleziono 196 ciał (z 298 zabitych). W akcji bierze udział niemal 400 osób.
Poszukiwania są prowadzone na terytorium 34 kilometrów kwadratowych. Ratownicy skarżą się, że kontrolowani przez Rosję separatyści utrudniają im prace.
(Wideo: RUPTLY/x-news)
REKLAMA
08:40
- Sami nie poradzimy sobie z tą sytuacją. Nie jesteśmy tak silni - podkreślił szef ukraińskiego rządu, dodając, że po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu konflikt między Ukrainą a Rosją stał się konfliktem międzynarodowym. - Finansowa pomoc, wsparcie wojskowe, sankcje i rozmowy - tego potrzebujemy - zaznaczył Jaceniuk w wywiadzie dla "FAS".
Obecnie Zachód nie dostarcza Ukrainie sprzętu bojowego, lecz jedynie wyposażenie defensywne w rodzaju kamizelek kuloodpornych oraz żywność .
08:25
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział, że Zachód nie powinien wyznaczać już Rosji żadnych kolejnych ”czerwonych linii”. - Putin powinien wycofać swoich agentów z terytorium Ukrainy. Powinien wstrzymać dostawy zabójczej broni. Musi też zaprzestać finansowania terrorystów i potępić ich publicznie. (…) Należy przywrócić też kontrolę rosyjsko-ukraińskiej granicy. To mój plan pokojowy - wyjaśnił premier Ukrainy.
REKLAMA
08:00
Premier Holandii przekonuje, że Władimir Putin ma ostatnią szansę, by udowodnić, że naprawdę chce pomóc ratownikom w dotarciu do ofiar katastrofy samolotu MH17. Mark Rutte rozmawiał z rosyjskim prezydentem. Spotkanie określił jako "bardzo ostre". Dodał, że jego pogląd na sprawę podzielają przywódcy Niemiec, Wielkiej Brytanii i Australii.
- Byłem w szoku, gdy zobaczyłem zdjęcia obrazujące całkowity brak szacunku w miejscu tragedii - powiedział Rutte. Odniósł się w ten sposób do doniesień mówiących, że ciała pasażerów, w tym 193 jego rodaków, były przeciągane z miejsca na miejsce i pozostawione bez zabezpieczenia.
07:30
Sekretarz stanu USA John Kerry w rozmowie telefonicznej z szefem MSZ Rosji Siegiejem Ławrowem w sobotę podkreślił, że śledczy muszą mieć pełny dostęp na miejsce katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy - poinformował Departament Stanu.
- Stany Zjednoczone są bardzo zaniepokojone faktem, że drugi dzień z rzędu międzynarodowym śledczym i obserwatorom OBWE odmawia się właściwego dostępu na miejsce katastrofy - głosi komunikat amerykańskiej dyplomacji relacjonujący rozmowę. Kerry oświadczył również, że strona amerykańska jest zaniepokojona doniesieniami o przemieszczaniu ofiar i szczątków samolotu, a także wszelkimi ingerencjami na miejscu czwartkowej katastrofy.
07:00
REKLAMA
Jeśli będą dowody, że to separatyści spowodowali śmierć 298 osób, to musimy jest jasność, co to oznacza. A mianowicie, że jest to bezpośredni skutek destabilizowania przez Rosję niezależnego państwa, naruszania jego integralności terytorialnej, a także wspierania bandyckich bojowników oraz ich szkolenia i uzbrajania - pisze premier Wielkiej Brytanii.
06:30
Brytyjski premier David Cameron skrytykował innych członków Unii Europejskiej za zbyt powolne podejmowanie działań wobec Kremla. - Za długo dawało się odczuwać niechęć zbyt dużej części krajów europejskich do zmierzenia się z konsekwencjami tego, co dzieje się na wschodzie Ukrainy. Najwyższy czas, aby pokazać naszą siłę, wpływy i możliwości. Nasze gospodarki są silne i dobrze sobie radzą. A na razie często zachowujemy się tak, jakbyśmy bardziej potrzebowali Rosja niż ona nas - napisał brytyjski premier David Cameron na łamach "The Sunday Times".
Premierzy W. Brytanii i Holandii zgodnie uznali w sobotę, że UE będzie musiała zweryfikować swe podejście do Rosji w związku z dowodami, świadczącymi, iż prorosyjscy separatyści na Ukrainie zestrzelili malezyjski samolot - poinformowała kancelaria szefa brytyjskiego rządu. David Cameron i Mark Rutte rozmawiali tego dnia przez telefon.
Wcześniej w sobotę szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond podkreślił, że Rosja musi wykorzystać swój wpływ na prorosyjskich separatystów, by poprawić dostęp do miejsca, w którym spadł Boeing 777 linii Malaysia Airlines.
REKLAMA
- Nie otrzymujemy dostatecznego wsparcia od Rosjan - powiedział Hammond w BBC i dodał, że brytyjskie MSZ wezwało w tej sprawie ambasadora Rosji.
06:00
Grupa ekspertów OBWE mogła w sobotę po raz pierwszy przez dłuższy czas przebywać na miejscu katastrofy malezyjskiego samolotu na wschodzie Ukrainy. Na pokładzie tej maszyny, zapewne zestrzelonej w czwartek pociskiem rakietowym, było 298 osób; wszyscy zginęli.
- Byliśmy przez trzy godziny na miejscu, w którym spadł samolot i mieliśmy większą swobodę poruszania się niż wczoraj - powiedziała w sobotę wieczorem w Doniecku rzeczniczka OBWE. Wcześniej inspektorzy uskarżali się, że uzbrojeni prorosyjscy separatyści bardzo poważnie ograniczają im możliwości działania.
Na wschodzie Ukrainy cały czas trwają walki między siłami rządowymi a separatystami. "Słyszeliśmy wybuchy w okolicy" - powiedziała rzeczniczka, zastrzegając jednak, że nie było słychać strzałów z broni palnej.
- Jeśli umożliwi to sytuacja w dziedzinie bezpieczeństwa, w niedzielę będziemy chcieli ponownie spróbować dostać się na miejsce upadku samolotu - dodała.
PAP/IAR/agkm
(Rzecznik OBWE: ciała ofiar rozkładają się na słońcu. Wideo: CNN Newsource/x-news)
REKLAMA
REKLAMA