Barack Obama zaniepokojony epidemią Eboli w Afryce. WHO: wirus poza kontrolą

2014-08-02, 10:15

Barack Obama zaniepokojony epidemią Eboli w Afryce. WHO: wirus poza kontrolą
Władze USA już w połowie września będą testować na ludziach eksperymentalną szczepionkę przeciw wirusowi gorączki krwotocznej Ebola - poinformował amerykański Narodowy Instytut Zdrowia.Foto: PAP/EPA/AHMED JALLANZO

Prezydent USA Barack Obama zapewnił na konferencji prasowej, że poważnie traktuje problem epidemii Eboli w Afryce. Obiecał pomoc dla krajów, które zmagają się z tą niezwykle groźną chorobą zakaźną.

Posłuchaj

Jak opanować wirusową chorobę Ebola - relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Obama poinformował, że USA podejmują niezbędne środki ostrożności przed zaplanowanym na przyszły tydzień w Waszyngtonie szczytem USA-Afryka, m.in. wszystkie osoby, przybywające na to spotkanie z krajów dotkniętych epidemią, przechodzą po przylocie do USA badania medyczne.

Administracja waszyngtońska poinformowała, że w związku z epidemią swój przyjazd do Waszyngtonu odwołali już przywódcy Liberii i Sierra Leone.

"Zrezygnujcie z wszelkich podróży, które nie są konieczne"

Prezydent USA powiedział, że amerykańskie Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC) współpracuje z międzynarodowymi organizacjami, zajmującymi się ochroną zdrowia, w celu zapewnienia pomocy krajom, które zmagają się z Ebolą.

CDC zaapelowało w czwartek do obywateli USA, by zrezygnowali z wszelkich podróży, które "nie są konieczne" do Liberii, Gwinei i Sierra Leone, gdzie rozprzestrzenia się epidemia Eboli.

Trzy metody walki z epidemią

Wirus Ebola na zachodzie Afryki rozprzestrzenia się tak szybko, że nie daje się go kontrolować - alarmuje WHO. Przy odpowiednich środkach epidemię można by jednak powstrzymać - zapewniła szefowa Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Chan podczas szczytu w stolicy Gwinei - Konakry.

Jednym z takich sposobów jest przeznaczenie stu milionów dolarów na walkę z chorobą; szczegóły tego właśnie planu omawiano w Gwinei. Inny, już wprowadzony środek to odizolowanie ludzi na najbardziej zagrożonym obszarze; kwarantanny mają pilnować wojsko i policja. Trzecia metoda to podawanie eksperymentalnej szczepionki, której jeszcze nigdy nie testowano na ludziach

<<<Epidemia Eboli w Afryce. Szczyt w sprawie walki z wirusem>>>

Jak mówił BBC brytyjski ekspert, profesor Jimmy Whitworth, "tylko w takich sytuacjach jak epidemia można ją przetestować, podać ją ludziom zaraz po kontakcie z wirusem, bo gdy pojawiają się objawy choroby, to jest za późno”.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w rezultacie zarażenia wirusem zmarło w zachodniej Afryce blisko 730 osób, a ponad 1300 zostało zarażonych. Nie istnieje obecnie lek na wirusa Ebola, a śmiertelność wśród osób zarażonych może sięgać nawet 90 procent.

Czytaj<<<Epidemia Eboli w Afryce. Zamknięte szkoły, przymusowe urlopy. "Sytuacja jest dramatyczna">>>

IAR,PAP,kh

''

Polecane

Wróć do strony głównej