Wyspy Marshalla wydały znaczek poświęcony Powstaniu Warszawskiemu

Wyspy Marshalla to niewielki archipelag położony na Pacyfiku, oddalony od Polski o prawie 13 tysięcy kilometrów.

2014-08-04, 15:08

Wyspy Marshalla wydały znaczek poświęcony Powstaniu Warszawskiemu
Kopiec Powstania Warszawskiego na warszawskim Mokotowie. Foto: Wistula/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Agnieszka Kłoda-Dębska z Poczty Polskiej wyrażą radość ale i zdumienie znaczkiem z Wysp Marshalla (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Do tej pory zagraniczne znaczki z polskimi wątkami były poświęcone postaciom, które odegrały znacząca rolę dla całego świata. Agnieszka Kłoda-Dębska z Poczty Polskiej wymienia przede wszystkim Jana Pawła II. Tym razem jest inaczej, ponieważ znaczek poświęcony jest Powstaniu Warszawskiemu, które do tej pory było postrzegane za wydarzenie ważne tylko dla Polaków.

Autorem projektu jest brytyjski artysta malarz i rysownik Brian Sanders. Znaczek przedstawia wizerunek młodego polskiego powstańca z biało-czerwoną opaską na lewym ramieniu. Szykuje się on do ataku, kryjąc się za ścianą, na której namalowany jest symbol Polski Walczącej.

Znaczek opatrzony jest dopiskiem z odezwy komunistycznej Radiostacji imienia Tadeusza Kościuszki, która 30 lipca 1944 roku wzywała warszawiaków do Walki.

O znaczku, za pośrednictwem portalu społecznościowego Twitter poinformowała Clare Mulley. To autorka biografii Polki - agentki brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych, Krystyny Skarbek.

REKLAMA

Zobacz serwis specjalny - 70. rocznica Powstania Warszawskiego>>>

Wyspy Marshalla mają powierzchnię całkowitą 181 km. i zamieszkuje je niespełna  70 tysięcy ludzi. Pierwszym Europejczykiem, który przybył na archipelag, był hiszpański odkrywca Alvaro de Saavedra Ceron w roku 1529. Później wyspy uległy zapomnieniu na kilka kolejnych wieków. W 1788 wylądował tu angielski kapitan John Marshall, od którego nazwiska wzięły nazwę wyspy. Przez pewien czas znajdowały się pod jurysdykcją Niemiec. W 1885 roku utworzono tam niemiecką placówkę handlową. Wyspy stały się częścią protektoratu Nowej Gwinei Niemieckiej aż do czasów I Wojny Światowej. Potem znajdowały się pod protektoratem Japonii.

Podczas II wojny światowej wyspy, Wyspy Marshalla zostały zajęte w 1944 przez Stany Zjednoczone i włączone do Powierniczych Wysp Pacyfiku. USA zaraz po wojnie rozpoczęły na atolach Bikini i Enewetak próby z bronią jądrową, które trwały aż do lat 60. XX wieku. Wielu mieszkańców Wysp Marshalla cierpi dzisiaj z powodu choroby popromiennej. Problem rekompensat za szkody wywołane przez Amerykanów jest nadal przedmiotem rozmów dwustronnych.

W 1979 Republika Wysp Marshalla podpisała z rządem amerykańskim układ o wolnym stowarzyszeniu, które weszło w życie w 1986. Od tej pory Wyspy Marshalla są niezależnym państwem stowarzyszonym z USA. Od 1991 r. stały się członkiem ONZ, w 2008 po raz pierwszy uczestniczyły w igrzyskach olimpijskich.

REKLAMA

IAR/wikipedia/mc

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej