Irak: prezydent mianował nowego premiera. Dotychczasowy zapowiada: nie zrezygnuję
Prezydent Iraku Fuad Massum powierzył w poniedziałek wiceszefowi parlamentu Hajderowi al-Abadiemu obowiązki szefa rządu.
2014-08-11, 17:07
Massum powiedział podczas krótkiej ceremonii transmitowanej przez państwową telewizję, że ma nadzieję, iż al-Abadiemu uda się utworzyć rząd, który będzie "chronić naród Iraku".
Nowy premier ma 30 dni na sformułowanie gabinetu.
Dotychczasowy szef rządu Nuri al-Maliki nie zamierza rezygnować z funkcji, którą pełnił przez dwie kadencje. Lojalne wobec niego siły zajęły część strategicznych budynków w stolicy kraju.
WOJNA W IRAKU - serwis specjalny >>>
Wcześniej al-Maliki oskarżył prezydenta o złamanie konstytucji. Stwierdził, że Massum powinien jego - jako szefa największego ugrupowania w parlamencie - wyznaczyć do stworzenia nowego rządu po kwietniowych wyborach.
Zarówno al-Maliki jak i al-Abadi są członkami partii Dawa - największego ugrupowania szyickiej koalicji, która w irackim parlamencie ma blisko stu deputowanych (na 328).
x-news.pl, US CBS
Sytuacja w Iraku
W ciągu ostatnich miesięcy znaczne obszary północnego Iraku opanowali sunniccy radykałowie z organizacji Państwo Islamskie, którzy na szeroką skalę represjonują ludność innych wspólnot religijnych, w tym chrześcijan.
Iracki minister ds. praw człowieka Muhammad Szija as-Sudani poinformował w niedzielę, że bojownicy Państwa Islamskiego zgładzili co najmniej 500 jazydów w czasie ofensywy na północy Iraku. Cześć ofiar spalili żywcem, w tym kobiety i dzieci. Dodał, że do niewoli islamistów trafiło ok. 300 kobiet.
REKLAMA
Prezydent USA Barack Obama zezwolił w czwartek na naloty wycelowane w bojowników Państwa Islamskiego. Amerykańskie samoloty zrzuciły w piątek bomby na mobilne stanowisko artyleryjskie w pobliżu Irbilu . W sobotę i niedzielę przeprowadziło kolejne naloty na pozycje dżihadystów .
W niedzielę Wielka Brytania rozpoczęła dostawy pomocy humanitarnej dla ludności północnego Iraku. W jej ślady poszła Francja. Zrzuty żywności organizują też Stany Zjednoczone.
Jazydzi są mniejszością mówiącą językiem kurdyjskim, która wyznaje synkretyczną religię powstałą w XII wieku z połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Sunniccy islamiści uważają wyznawców tej religii za czcicieli diabła i prześladują ich.
x-news.pl, Cihan News Agency
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA