Szef MON Ukrainy: rosyjskie wojska są już w Doniecku i Ługańsku

Walerij Heletej utrzymuje, że sytuacja na froncie jest trudna, ale kontrolowana. Dodał przy tym, że rosyjscy wojskowi rozszerzają obszar działania, nie ukrywają już swojej obecności na Wschodzie. Takie informuje przekazuje wywiad i inne służby.

2014-09-01, 07:00

Szef MON Ukrainy: rosyjskie wojska są już w Doniecku i Ługańsku

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Rebelianci poinformowali, że udało im się wyprzeć siły rządowe z lotniska w Ługańsku. Generał Hełetej zaprzeczył temu i zapewnił, że nadal toczą się tam zacięte walki.

Ukraińscy eksperci wojskowi twierdzą, że pod Donieckiem, w okolicach Iłowajska jest około 7 - 8 tysięcy rosyjskich żołnierzy z baz w okolicach Moskwy i w Czeczenii. Z Rosji wciąż nadchodzą posiłki.

Celem także południe Ukrainy?

Walki toczą się także w rejonie Nowoazowska na południu obwodu donieckiego, gdzie rebeliantów wspierają żołnierze rosyjscy. Opanowany przez Rosjan i separatystów Nowoazowsk jest strategicznie położony między Rosją a oderwanym przez ten kraj w marcu od Ukrainy Krymem. Spodziewany jest teraz atak wojsk rosyjskich i sił separatystycznych na Mariupol, ważne miasto portowe nad Morzem Azowskim, gdzie przebywają władze obwodu donieckiego.

REKLAMA

<<<Ukraina: Mariupol przygotowuje się na atak ze strony separatystów>>>

Eksperci przekonują, że celem Kremla są nie tylko obwody ługański i doniecki, ale także całe południe Ukrainy, które miałoby połączyć Rosję z Krymem, a także - w przyszłości - z samozwańczą republiką Naddniestrza będącą formalnie częścią Mołdawii.

Spotkanie grupy kontaktowej

Tymczasem w stolicy Białorusi, Mińsku, ma dojść w poniedziałek do spotkania grupy kontaktowej ds. kryzysu ukraińskiego z udziałem przedstawicieli Rosji, Ukrainy i OBWE. Swój udział w spotkaniu zapowiedział lider separatystów z Doniecka, wicepremier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Andriej Purgin.

<<<Lider separatystów z Doniecka weźmie udział w rozmowach w Mińsku>>>

REKLAMA

Mińsk ostatnio odgrywa ważną rolę jako miejsce rozmów w sprawie uregulowania sytuacji na Ukrainie. W ubiegły wtorek odbyło się tam spotkanie z udziałem prezydentów Ukrainy, Rosji, Białorusi i Kazachstanu oraz wysokich rangą przedstawicieli Unii Europejskiej.

Konflikt rozwiązany pokojowo?

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ma nadzieję, że rozmowy w Mińsku przyniosą konkretne rezultaty, w tym zawieszenie broni.

W niedzielę w wywiadzie dla telewizji „Pierwyj Kanał” Władimir Putin powiedział, że ustalił z prezydentem Petrem Poroszenką, iż sytuacja na Ukrainie zostanie uregulowana w sposób pokojowy.

<<<Putin: uzgodniłem z Poroszenką, że kryzys ukraiński zostanie rozwiązany pokojowo>>>

REKLAMA

- Uważam, że jest to bardzo dobra lekcja dla nas wszystkich. Tragedii tej trzeba położyć kres jak najszybciej, przy czym - metodami pokojowymi, na drodze negocjacji. Uzgodniliśmy to z Piotrem Aleksiejewiczem [Poroszenką] - powiedział Putin.

Przekazał, że on i Poroszenko byli też zgodni co do tego, iż "nikt nigdy nie powinien powtarzać takich błędów, jakie popełniono na Ukrainie podczas zbrojnego przejęcia władzy". - Przecież to jest praprzyczyna tego, co dzieje się dzisiaj - podkreślił.

UE przygotuje nowe sankcje przeciw Rosji
Jak poinformował po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, szczyt zlecił Komisji Europejskiej i służbom dyplomatycznym "pilne rozpoczęcie prac przygotowawczych" nad nowymi sankcjami wobec Rosji. W ciągu tygodnia rezultaty tych prac mają zostać przedstawione rządom państw unijnych.
Według niemieckiej kanclerz Angeli Merkel ewentualne nowe sankcje wobec Rosji obejmą dziedziny, w których UE już wprowadziła restrykcje. - To dotyczy sektora finansowego, ale też innych dziedzin, jak np. energia - powiedziała. - Jeśli nie zmieni się obecna sytuacja na Ukrainie albo nastąpi zaostrzenie konfliktu, to będziemy rozmawiać o sankcjach - dodała.

Rozszerzona lista

Z dokumentu końcowego szczytu wynika też, że Unii po raz kolejny rozszerzy listę osób objętych sankcjami wizowymi i finansowymi za wspieranie separatystów w Donbasie.

REKLAMA

Od 1 sierpnia Wspólnota wprowadziła sankcje sektorowe wobec Rosji w formie embarga na broń, ograniczeń w przepływie kapitału, zakazu eksportu niektórych technologii wykorzystywanych w eksploatacji ropy oraz zakazu sprzedaży sprzętu podwójnego zastosowania. W odpowiedzi Rosja wprowadziła embargo na produkty rolno-spożywcze z UE.

Czytaj też<<<W Mińsku w poniedziałek znów rozmowy o Ukrainie, z Rosją i OBWE>>>

IAR,PAP

''

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej