Północna i Południowa Korea zgodziły się wznowić rozmowy na wysokim szczeblu
Były one zawieszone przez siedem miesięcy. Porozumienie o wznowieniu rozmów zawarto podczas niespodziewanej wizyty w Seulu trzech wysokich rangą przedstawicieli północnokoreańskich władz.
2014-10-04, 13:30
Posłuchaj
- Obie strony zgodziły się obecnie na omówienie warunków wznowienia dialogu na wysokim szczeblu - poinformowało południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia narodowego, dodając, że strona północnokoreańska wyraziła chęć na oficjalne podjęcie kontaktów pomiędzy końcem października i początkiem listopada.
Poprzednie rozmowy pozwoliły na uzgodnienie kolejnego spotkania członków rodzin rozdzielonych przez wojnę koreańską w latach 1950-53. Spotkania takie odbywają się pod położoną tuż na północ od wspólnej granicy górą Kumgang.
"Numer dwa" w Korei Północnej
W skład delegacji Korei Północną wchodzi nazywany przez ekspertów "numerem dwa" w północnokoreańskich władzach wicemarszałek Hwang Pjong So, a także Czoe Rjong Hae i Kim Jong Gon, którzy są wysokimi rangą doradcami oficjalnego przywódcy Kim Dzong Una
Wieczorem północnokoreańska delegacja weźmie udział w ceremonii zakończenia igrzysk azjatyckich, w których uczestniczyli także sportowcy z Korei Północnej.
REKLAMA
Zapowiedź wizyty była zaskoczeniem, gdyż Pjongjang często publikuje wrogie komunikaty, w których krytykuje Południe i prezydent Park w związku z jej apelami o zaprzestanie przez Koreę Północną programu zbrojeń i o przestrzeganie praw człowieka.
Formalnie w stanie wojny
Jednak w ostatnich tygodniach Korea Północna wykazywała sporą aktywność dyplomatyczną; jej minister spraw zagranicznych odwiedzał zagraniczne stolice, a także wziął udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku.
Oba państwa koreańskie pozostają formalnie w stanie wojny, gdyż konflikt z lat 1950-53 zakończył się jedynie rozejmem i dotychczas nie zawarto układu pokojowego. W wyniku starć w ostatnich latach po obu stronach granicy ginęli żołnierze, a w 2010 r. śmierć ponieśli cywile z Południa, gdy Północ zbombardowała jedną z wysp.
Sam Kim nie był widziany publicznie od 3 września, co wywołuje spekulacje na temat jego stanu zdrowia. W piątek think tank z siedzibą w Seulu, założony przez uciekinierów z Północy, poinformował, że władzę w kraju przejęła młodsza siostra Kima, Kim Jo Dzong, i to ona podejmuje najważniejsze decyzje.
REKLAMA
<<<Władzę w Korei przejęła siostra Kim Dzong Una?>>>
IAR,PAP,kh
REKLAMA