Prezydent Turcji rozlicza się z przeciwnikami. Nakaz aresztowania dla Fethullaha Gulena
Sąd w Stambule wydał nakaz aresztowania mieszkającego w USA muzułmańskiego duchownego i przywódcy ruchu Hizmet, Fethullaha Gulena, którego prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarża o próbę zamachu stanu.
2014-12-20, 11:31
Prokurator, który wystąpił z wnioskiem o nakaz, powiedział, że Gulen powinien zostać oskarżony o utworzenie grupy terrorystycznej lub kierowanie nią - podała agencja Anatolia.
Nakaz aresztowania, jak pisze agencja Associated Press, może być wstępem do formalnego wniosku o ekstradycję Gulena z USA. Erdogan powiedział w kwietniu, że zwróci się do Stanów Zjednoczonych o jego ekstradycję.
Aresztowania
Również w piątek sąd zatwierdził formalnie aresztowanie czterech osób, w tym szefa grupy medialnej telewizji Samanyolu zbliżonej do Fethullaha Gulena. Szef tej grupy Hidayet Karaca jest oskarżany o kierowanie organizacją terrorystyczną, trzej pozostali - o członkostwo w niej.
Osoby te zostały zatrzymane w trakcie przeprowadzonej w niedzielę operacji w wielu miastach. Prezydent Erdogan powiedział w poniedziałek, że policyjna akcja przeciwko mediom zbliżonym do Gulena stanowiła niezbędną odpowiedź na "brudne operacje" wrogów politycznych.
REKLAMA
Walka z Gulenem
Rządzący od 2002 roku Turcji reżim wydał jednak w ostatnich miesiącach wojnę ruchowi Hizmet (Służba) kierowanemu przez 73-letniego Gulena, oskarżając go o stworzenie "państwa w państwie" w łonie sił bezpieczeństwa i spiskowanie w celu obalenia władz.
Gulen jest dawnym sojusznikiem szefa państwa. W pierwszych latach swoich rządów Erdogan korzystał z wpływów imama Gulena w wojsku, policji i sądownictwie do obłaskawienia armii, która od 1960 roku obaliła cztery rządy i obwołała się strażniczką demokracji.
Czystki wśród przeciwników
W ostatnich miesiącach przeprowadzon bezprecedensowe czystki, by pozbyć się zwolenników wpływowego kaznodziei.
REKLAMA
TR NTV/x-news
Lider ruchu Hizmet ma na terenie Turcji liczne placówki oświatowe i charytatywne. Duchowny i jego ruch odpierają zarzuty, by stali za śledztwem w sprawie korupcji, które stało się przyczyną konfliktu miedzy dawnymi sojusznikami.
Erdogan oskarża Gulena o formułowanie fałszywych zarzutów korupcyjnych pod adresem jego syna oraz synów ministrów z jego rządu. Zarzuca też organizacji Hizmet podsłuchiwanie tysięcy telefonów i publikowanie treści niektórych z nagranych rozmów. Gulen zaprzecza tym oskarżeniom.
Tureckie władze regularnie zmuszają media do milczenia i nieopisywania drażliwych kwestii; było tak m.in. w przypadku praw Kurdów, tureckich zakładników porwanych w Iraku czy dżihadystów z Państwa Islamskiego.
REKLAMA
"Turcja może rozwijać się szybciej"
- Turcja może prezentować się na świecie jako wiagra dla Europy ale w trzecim kwartale znacznie spowolniła ekonomicznie, osiągnęła jedynie 1,7 % wzrostu. W najbliższym roku może będzie 3% – powiedział w radiowej Jedynce Adam Balcer, analityk do spraw Bałkanów i Turcji. - Turcja ma szanse, żeby rozwijać się szybciej, tylko nie z tym prezydentem. Dziś potrzebuje ona znacznie bardziej Unii Europejskiej, niż Europa jej, szczególnie w wymiarze gospodarczym i warto uświadomić jej miejsce w szeregu – dodał Adam Balcer.
pp/PAP
REKLAMA