Kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi na spotkaniu Taize w Pradze

W poniedziałek rozpoczęło się 37. Europejskie Spotkanie Młodych w Pradze organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taize.

2014-12-29, 18:46

Kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi na spotkaniu Taize w Pradze
Krzyżyk z Taize. Foto: Surfnico/Wikimedia Commons/CC

Posłuchaj

Uczestniczka spotkań Joanna Lipka o wspólnocie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Do Pragi przyjechało już kilkadziesiąt tysięcy młodych chrześcijan, głównie z Polski, Ukrainy, Niemiec, Włoch, a także Białorusi. Do 2 stycznia uczestnicy spotkania będą się modlić i dyskutować o religii i jej znaczeniu we współczesnym świecie.
Pierwsze spotkania modlitewne odbędą się w poniedziałek wieczorem. 1 stycznia modlitwę uczestników 37. Europejskiego Spotkania Młodych w Pradze z katedry świętych Wita, Wacława i Wojciecha będzie bezpośrednio transmitowała czeska telewizja. Młodzi chrześcijanie razem przywitają też Nowy Rok. W sylwestra będą modlić się o pokój na świecie, tańczyć i śpiewać na radosnym Święcie Narodów.
Jeden z braci przygotowujących tegoroczne spotkanie napisał na internetowych stronach Taize: "Minęły 24 lata od pierwszego spotkania, zorganizowanego w najodpowiedniejszym momencie. Mogliśmy dzielić z wieloma osobami naszą radość z odzyskanej wolności. Dzisiaj jesteśmy trochę nią zmęczeni i musimy odnowić w nas tę radość. W tym roku spotkanie powraca znowu w odpowiednim momencie".
Spotkania Taize odbywają się na przełomie starego i nowego roku w różnych krajach na całym świecie. Stolica Czech jest gospodarzem Europejskiego Spotkania Młodych po raz drugi. Pierwszy raz gościła młodych chrześcijan na przełomie 1990 i 1991 roku.
***
Wspólnota Taize została założona w 1940 roku przez brata Rogera w położonej w Burgundii wiosce Taize. W 1941 roku brat Roger napisał broszurkę pt. "Uwagi wyjaśniające", która stała się zaczątkiem reguły Wspólnoty, opowiadającej się za ideą ekumenizmu i pojednania między podzielonymi kościołami chrześcijańskimi. W latach 1952-1953 teolog stworzył właściwą regułę Wspólnoty, której fundamenty stanowiły trzy słowa streszczające Ewangelię: radość, prostota, miłosierdzie.
W 2005 roku brat Roger został zamordowany przez niezrównoważoną kobietę. Na czele Wspólnoty stanął nowy przeor, brat Alois z Bawarii. Obecnie Wspólnota Taize liczy ponad stu braci, katolików i ewangelików z 30 krajów.
W końcu listopada podczas wizyty w Turcji papież z uznaniem wypowiedział się o międzynarodowych spotkaniach organizowanych przez ekumeniczną wspólnotę z Taize. Zauważył, że uczestniczący w nich młodzi katolicy, prawosławni i protestanci potrafią pokonać istniejące podziały. - I to nie dlatego, że pomijają znaczenie różnic, które wciąż nas dzielą, ale dlatego, że potrafią spojrzeć dalej, są zdolni pojąć to, co istotne, to, co nas już łączy - ocenił Franciszek.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, Wikipedia, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej