Górnicza ustawa niezgodna z konstytucją? PiS skieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego
- Przepychając kolanem, na siłę projekt ustawy likwidujący polskie górnictwo, złamano konstytucje - twierdzi wiceprezes PiS Beata Szydło. Jej zdaniem, przy pracach nad nowymi przepisami doszło do złamania m.in. art. 20 konstytucji mówiącego o dialogu społecznym.
2015-01-16, 15:27
Posłuchaj
- Nie odbyły się konsultacje społeczne. Zabrakło dialogu społecznego - przekonywała Beata Szydło.
Powołała się na preambułę i art. 20. konstytucji. W preambule znajduje się stwierdzenie, że ustawa zasadnicza jest prawem podstawowym dla państwa "opartym na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym". Z kolei zgodnie z art. 20: "Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej".
Sejm poparł rządowy plan ratowania górnictwa>>>
Europoseł PiS i kandydat tej partii na prezydenta Andrzej Duda powiedział, że wniosek PiS do Trybunału Konstytucyjnego będzie dotyczył zarówno treści ustawy jak i procedury jej uchwalenia. Jego zdaniem, przyjęta ustawa naruszyła też artykuł 65. Konstytucji. - Jest w nim mowa, że obowiązkiem rządu jest prowadzenie polityki zmierzającej do pełnego zatrudnienia. Przyjęta ustawa w zasadzie wprost przewiduje likwidacje kopalń, a więc utratę miejsc pracy. Więc jeżeli mamy ustawę, która wprost prowadzi do zwolnień jest to ewidentna sprzeczność - podkreślił Duda.
W jego ocenie, w trakcie prac nad ustawą nie zostały zachowane "jakiekolwiek procedury dialogu społecznego i konsultacji społecznych". - To pokazuje jasno sprzeczność z normami konstytucyjnymi - podkreślił europoseł.
"Solidarność" ogłasza ogólnopolskie pogotowie strajkowe>>>
Uchwalona w piątek nowelizacja zapewnia finansowanie z dotacji budżetowej likwidowanie kopalni, przejętej przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń przed końcem 2015 r. Głównym zadaniem nowej spółki ma być "prowadzenie likwidacji kopalni", ale też "tworzenie nowych miejsc pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanej kopalni". Przyjęte zmiany przewidują też, że część kopalni może być sprzedana.
Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafią 4 z 14 kopalni spółki, które generują 80 proc. strat całej Kompanii. Pozostałe 9 - z których tylko trzy były ostatnio rentowne - zostaną sprzedane nowej, zawiązanej przez Węglokoks spółce specjalnego przeznaczenia. Ostatnią kopalnię Węglokoks ma kupić od Kompanii bezpośrednio.
Plan przewiduje finansowany z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pakiet osłonowy dla pracowników likwidowanych kopalń: urlopy górnicze i odprawy dla w sumie 5,2 tys. ludzi. 6 tys. pracowników ma zostać przeniesionych do kopalń w nowej spółce specjalnego przeznaczenia.
PAP/asop
REKLAMA
REKLAMA