Unia Europejska wzmacnia ochronę granic zewnętrznych. W obronie przed terrorystami
- Komisja Europejska będzie działać na rzecz wzmocnienia zewnętrznych granic strefy Schengen oraz jak najszybszego przyjęcia rozwiązań w sprawie wymiany danych pasażerów - zapowiedział wiceszef KE Frans Timmermans.
2015-01-21, 16:59
Posłuchaj
Po ostatnich zamachach terrorystycznych we Francji i w Belgii nie tylko tam, ale także w pozostałych krajach europejskich zaostrzane są środki bezpieczeństwa w celu zapobieżenia podobnym atakom. Podobnie czyni także Uni Europejska. Jednym z rozwiązań jest wzmocnienie ochrony granic.
Unia uszczelnia strefę Schengen
Frans Timmermans, pochodzący z Holandii wiceprzewodniczący Komisji, relacjonował, że w środę 21 stycznia tematem posiedzenia KE były działania dotyczące bezpieczeństwa wewnętrznego w UE. Impulsem do dyskusji były niedawne zamachy we Francji, w których zginęło 17 osób.
Unia Europejska chce przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo strefy Schengen, czyli obszaru umożliwiającego swobodne poruszanie się obywatelom krajów należących do niej, bez kontroli na tzw. granicach wewnętrznych (pomiędzy poszczególnymi państwami).
- Chcemy wzmocnić (system) Schengen, zwłaszcza zewnętrzne granice, by wszystkie możliwości, które daje strefa były lepiej wykorzystywane - podkreślił wiceszef komisji na konferencji prasowej. Poinformował, że KE opowiada się za poprawą kontroli na granicach zewnętrznych, ale musi się to mieścić w ramach prawnych strefy Schengen. - Schengen jest częścią rozwiązania, a nie częścią problemu - oznajmił wiceszef KE Frans Timmermans.
Zapowiedział, że Komisja będzie szukać rozwiązania kwestii dyrektywy w sprawie systemu przekazywania władzom danych pasażerów przybywających do UE lub ją opuszczających transportem lotniczym lub morskim, czyli tzw. PNR. Komisja - zapowiedział Holender - dokona przeglądu dotychczasowych propozycji i będzie rozmawiać z Radą i Parlamentem, by decyzja zapadła szybko. Prace nad dyrektywą utknęły w europarlamencie. Europosłowie - głównie lewica, Zieloni i liberałowie - uznali, że dyrektywa może prowadzić do naruszania podstawowych praw obywateli UE, zwłaszcza prawa do prywatności. Z kolei, zdaniem rządów państw UE, przepisy o PNR pomogłyby w walce z terroryzmem.
REKLAMA
W sprawach PNR, strefy Schengen i ochrony danych będziemy teraz starać się działać tak, aby jak najszybciej zapadły decyzje w Parlamencie i Radzie - zapowiedział Timmermans.
W maju zostanie przedstawiona unijna strategia bezpieczeństwa wewnętrznego, którą na początku swojego urzędowania zapowiedział przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker. W lutym walka z terroryzmem będzie jednym z tematów szczytu UE.
Jednym z priorytetów ma być przeciwdziałanie radykalizacji młodych ludzi. - Komisja wykorzysta wszelkie możliwości, aby zapewnić, by dla każdego była nadzieja i perspektywy w UE: czy to żyda, czy chrześcijanina czy muzułmanina czy też ateisty. Dla każdego musi być miejsce w społeczeństwie - powiedział.
Włochy: z terrorystami walczyć jak z mafią
Podobne kroki podejmują też poszczególne kraje UE.
REKLAMA
I tak np. włoska Centralna Dyrekcja Policji Imigracyjnej zobowiązała straż graniczną do nasilenia kontroli przeprowadzanych na granicach Włoch, zarówno wobec osób wjeżdżających, jak i opuszczających kraj.
W okólniku wydanym w tej sprawie znajduje się polecenie, by prowadzący kontrole graniczne funkcjonariusze systematycznie korzystali z baz danych systemu Schengen, w celu - jak podkreślono - usprawnienia procedur związanych ze zwalczaniem międzynarodowego terroryzmu.
Konieczne jest, jak głosi dokument, podjęcie odpowiednich kroków, by zagwarantować bezpieczeństwo w krajach strefy Schengen oraz zwalczanie nielegalnej imigracji.
Wszystkie włoskie posterunki graniczne otrzymały ponadto polecenie korzystania z systemu informacji wizowej (Vis) oraz z list pasażerów przybywających z tzw. terenów ryzyka, czyli przede wszystkim z terytoriów, na których działają dżihadyści Państwa Islamskiego.
Intensyfikacja kontroli ma dotyczyć nie tylko granic zewnętrznych, ale także wewnętrznych w strefie Schengen.
Znane są już także w zarysie nowe rozporządzenia, jakie zawierać będzie tzw. pakiet antyterrorystyczny, który przyjęty zostanie na najbliższym posiedzeniu rady ministrów. Przewiduje on stworzenie specjalnej krajowej prokuratury do walki z terroryzmem, na wzór prokuratury do walki z mafią. Gromadzić będzie ona dane na temat podejrzanych osób i grup oraz koordynować akcję sił bezpieczeństwa, w tym także straży granicznej.
JU/IAR/PAP
REKLAMA
REKLAMA