Amerykański Senat pamięta o ofiarach Auschwitz

2015-01-23, 10:37

Amerykański Senat pamięta o ofiarach Auschwitz
Brama wejściowa do obozu w Auchwitz. Foto: Logaritmo/Wikipedia CC

Senator Barbara Mikulski na forum amerykańskiego Senatu oddała hołd ofiarom Auschwitz. W swoim wystąpieniu podkreślała, że ofiarami niemieckiego terroru byli nie tylko Żydzi, ale również Polacy.

Posłuchaj

Senator Barbara Mikulski oddała hołd ofiarom Auschwitz. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski/IAR
+
Dodaj do playlisty


Barbara Mikulski mówiła o Auschwitz jako o horrorze, który przekracza wyobrażenia. Wspominała wstrząs, jaki przeżyła gdy sama tam pojechała. Podkreśliła, że 90 procent ofiar Auschwitz stanowili Żydzi. Przypominała jednak, że obóz pierwotnie był przeznaczony dla Polaków. - W okupowanej Polsce nazistowski gubernator Hans Frank ogłosił, że Polacy będą na zawsze niewolnikami III Rzeszy - mówiła.

Zajrzyj na strony serwisu "II wojna światowa">>>

Senator opowiadała o heroizmie Polaków w czasie wojny i o tym, że wielu ryzykowało życiem by ratować Żydów. Przypomniała takie postacie jak ojciec Maksymilian Kolbe, Jan Karski i Irena Sendler. - Ona przemyciła 200 żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Gestapo ją aresztowało w 1943 roku. Była torturowana i skazana na śmierć - dodała.

Barbara Mikulski powiedziała, że państwo Izrael musi istnieć, by stanowić bezpieczne schronienie dla Żydów. Oddała też hołd sojusznikom Ameryki, którzy - jak się wyraziła - "pod przywództwem Stanów Zjednoczonych pokonali zło i otworzyli bramy Auschwitz".

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku (KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później). Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 27 stycznia 1945 roku obóz wyzwoliły oddziały Armii Czerwonej. W 1947 roku w na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.

pp/IAR/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej