Narodowy Dzień "Żołnierzy Wyklętych". IPN wciąż szuka mogił
Ponad 700 szczątków ofiar komunistycznego terroru odnaleziono do tej pory podczas ekshumacji prowadzonych przez IPN. 1 marca, w niedzielę, po raz piąty będziemy obchodzić Narodowy Dzień "Żołnierzy Wyklętych".
2015-02-25, 20:10
Posłuchaj
Doktor Łukasz Kamiński prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który spotkał się ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim, podkreślił, że w ciągu czterech lat udało się zidentyfikować zaledwie kilkadziesiąt osób. IPN prowadzi ekshumacje między innymi w Warszawie i w Białymstoku.
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych >>>
Kamiński dodaje, że w tej chwili bardzo ważna jest akcja poszukiwawcza miejsc pochówku ofiar terroru. Szeroko zakrojone badania prowadzone są na Opolszczyźnie, trwają tam poszukiwania szczątki zamordowanych partyzantów kapitana Henryka Flamy, pseudonim Bartek. Jak wyjaśnia Kamiński, prokuratorzy IPN przeprowadzili badania na wielu hektarach terenu, jednak do tej pory nie odnaleziono żadnych grobów.
Przy identyfikacji ofiar terroru komunistycznego bardzo ważny jest materiał genetyczny. Doktor Łukasz Kamiński tłumaczy, że bez danych porównawczych nie da się zidentyfikować ekshumowanych szczątków. IPN apeluje do rodzin osób zamordowanych w latach 40. i 50. o oddawanie materiału genetycznego do porównań.
REKLAMA
Spotkanie z prezesem IPN odbyło się w ramach cyklu "Upominamy się o Was" i zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Młodzi dla Polski. 26 lutego Sejmu trafi apel stowarzyszenia o przyspieszenie prac nad ustawą umożliwiającą prowadzenie dalszych ekshumacji prokuratorom IPN.
IAR/fc
REKLAMA
REKLAMA