Niemieckie czołgi jednak w Polsce? Dostawy leopardów w drodze

Ministerstwo obrony Niemiec zapewnia, że dotrzyma umowy na dostawę do Polski używanych czołgów typu Leopard 2. Wcześniej resort ogłosił, że wobec wydarzeń na Ukrainie nie będzie już pozbywać się czołgów będących na wyposażeniu armii.

2015-03-02, 15:36

Niemieckie czołgi jednak w Polsce? Dostawy leopardów w drodze
Czołgi Leopard 2A5 w akcji. Ćwiczenia żołnierzy z 34 Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc) z Żagania. Foto: PAP/Lech Muszyński

Posłuchaj

Niemcy: umowa na dostawę czołgów dla Polski nadal ważna - Wojciech Szymański (IAR) z Berlina
+
Dodaj do playlisty

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen zapowiedziała w ubiegłym tygodniu, że zrewiduje plany wycofania ze służby wielu czołgów typu Leopard 2. Zamierza stworzyć też batalion pancerny, który dotychczas istniał tylko na papierze.

Rzecznik Ministerstwa Obrony Jens Flosdorff zapewnił jednak, że nie wpłynie to na podpisaną już umowę w sprawie przekazania niemieckich Leopardów polskiej armii.- Trwa przekazywanie tych pojazdów, jesteśmy wierni tej umowie - powiedział Flosdorff.

W Niemczech nie brakuje jednak głosów wzywających do zmiany umowy z Polską. Część ekspertów przekonuje, że wobec napiętej sytuacji międzynarodowej nie można teraz pozbywać się czołgów.

REKLAMA

Polska armia od lat kupuje od Niemiec używane Leopardy. Obowiązująca umowa z 2013 roku zakłada dostarczenie Polsce 119 pojazdów tego typu.

Bundeswehra miała w czasach zimnej wojny ponad 2000 czołgów typu Leopard 2. Obecnie jest ich na wyposażeniu armii tylko 280. Poprzednik von der Leyen, Thomas de Maiziere, zdecydował w 2011 roku o zmniejszeniu liczby czołgów do 225. Zarządzona przez niego redukcja objęła także inne rodzaje broni.

Von der Leyen zapowiedziała, że Bundeswehra zostanie dozbrojona tak, aby jednostki bojowe posiadały 100 proc. przewidzianego sprzętu, a nie jak dotychczas tylko 75 proc.

W minionych miesiącach media wielokrotnie donosiły o brakach w uzbrojeniu niemieckich sił zbrojnych, szczególnie w wojskach lotniczych i marynarce wojennej.

REKLAMA

Obecnie Niemcy przeznaczają na wojsko 1,3 proc. PKB - blisko 49 mld dolarów. Zgodnie z sugestiami NATO budżet na wojsko powinien wynosić 2 proc. PKB. Sprawnej Bundeswehry i bezpieczeństwa nie można mieć za darmo - zaznaczyła minister.

JU/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej