more_horiz
Wiadomości

Internetowy gigant ma kłopoty. Google z zarzutami

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 13:55
Komisja Europejska postawiła zarzuty popularnej przeglądarce internetowej Google. Chodzi o nadużywanie dominującej pozycji na rynku.
Audio
  • KE stawia zarzuty firmie Google. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Carlos Luna/Flick

To jedna z najgłośniejszych i największych spraw antymonopolowych w historii Unii Europejskiej. Może się ona zakończyć gigantyczną karą finansową, choć ugodowe zakończenie nie jest wykluczone. Postawione zarzuty to efekt trwającego prawie 5 lat śledztwa. W tym czasie Komisja analizowała skargi na działania firmy Google, które dyskryminują oferty konkurentów. Internetowy gigant miał promować swoje usługi, wyżej umieszczać je w wyszukiwarce i celowo zaniżać miejsce konkurujących z nim firm.

Komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager podkreśliła, że żadna firma działająca w Unii nie może ograniczać konsumentom prawa do wyboru. - Firma Google natomiast w sposób niesprawiedliwy promowała swoje usługi łamiąc unijne prawo antymonopolowe. Google ma teraz okazję, by udowodnić, że było inaczej - powiedziała unijna komisarz.

Postawione zarzuty nie przekreślają szans na ugodowe zakończenie sprawy. Wszystko zależy od tego co znajdzie się w wyjaśnieniach Google przysłanych do Brukseli. Firma ma na to 10 tygodni. Jeśli nie usatysfakcjonują one Komisji Europejskiej, wtedy może one nałożyć karę finansową - 10 procent rocznych przychodów. W przypadku firmy Google grzywna wyniosłaby około sześciu miliardów euro.

Google odpiera zarzuty

Internetowy gigant nie zgadza się z zarzutami dotyczącymi nadużywania swej dominującej pozycji na rynku. Google twierdzi, że tego typu zarzuty okazały się „nietrafione”. Firma w specjalnym oświadczeniu podkreśliła, że dziś konsumenci mają więcej wyboru niż zwykle: od takich wyszukiwarek jak Bing i Yahoo do dużych sklepów internetowych - Amazon czy eBay. Firma dodaje, że konkurencja - na przykład Yelp czy Travel Advisor ma się dobrze.

IAR/aj

Zobacz także

Zobacz także