Irlandia: rozpoczęło się referendum ws. małżeństw homoseksualnych

Irlandczycy odpowiedzą na pytanie, czy zgadzają się z następującym stwierdzeniem: ''Małżeństwo dwóch osób może zostać zawarte zgodnie z prawem bez względu na ich płeć".

2015-05-22, 08:19

Irlandia: rozpoczęło się referendum ws. małżeństw homoseksualnych

Posłuchaj

Referendum ws. małżeństw homoseksualnych w Irlandii. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przed referendum bardziej widoczni byli uczestnicy kampanii na "tak". Po swojej stronie mają wiele gwiazd showbiznesu, w tym Colina Farrela, Bono czy znanego prezentera telewizyjnego Grahama Nortona. "Za" są też wszystkie główne partie polityczne oraz premier Enda Kenny. Zwolennicy małżeństw jednopłciowych podkreślają wagę równości wobec prawa. Przekonują, że mniejszości - mimo możliwości zawarcia związku partnerskiego - ciągle są dyskryminowane. Mówią, że miłość powinna być wspierana w każdej formie.

Irlandia to jednak kraj katolicki i przywiązany do tradycji. Sam akt homoseksualny przestał tu być przestępstwem dopiero w 1993 roku. Przeciwnicy tego pomysłu mają wątpliwości czy to nie początek zmian, które sprawią, że tradycyjne poglądy zaczną być wypychane z przestrzeni publicznej. Oponenci zmian, zgrupowani głównie wokół kościoła katolickiego, podkreślają też wagę tradycyjnego modelu rodziny jako związku mężczyzny i kobiety. Często padają też argumenty o tym, że małżeństwo służyć powinno prokreacji.

Sondaże na "tak"

- Mamy u nas absolutną wolność religijną. Każdy kościół, nieważne, jakiego wyznania, ma absolutne prawo kontynuować nauczenie swojej doktryny, swoich zasad i przekonań - podkreślił premier Kenny, starając się rozwiać obawy, że szkoły katolickie zmuszone będą do zmodyfikowania swojego nauczania dotyczącego związków homoseksualnych.

Według sondaży, na "tak" zagłosowałoby około 2/3 mieszkańców Szmaragdowej Wyspy. Mniej więcej co dziesiąty deklaruje niezdecydowanie.

REKLAMA

Eksperci podkreślają jednak, że dystans między obozami się zmniejsza. Od marca poparcie dla małzeństw jednopłciowych spadło o około 10 procent. Istnieje też podejrzenie, że sondaże nie oddają nastrojów w kraju, bo nie wszyscy Irlandczycy o bardziej tradycyjnych poglądach decydują się ujawnić swoje obawy w rozmowie z ankieterami.

Źródło: CNN Newsource/x-news

IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej