Rozpoczęły się Lubelskie Dni Seniora: koncerty, spektakle teatralne, wykłady i zajęcia sportowe

Wiceprezydent Lublina Monika Lipińska, która na spotkaniu przed Ratuszem przekazała seniorom symboliczne klucze do miasta, podkreśliła, że są oni ważną grupą w społeczeństwie. W niespełna 350-tysięcznym Lublinie jest około 80 tys. osób w wieku powyżej 60 lat.

2015-06-05, 17:03

Rozpoczęły się Lubelskie Dni Seniora: koncerty, spektakle teatralne, wykłady i zajęcia sportowe

Alina Gucma przewodnicząca Społecznej Rady ds. Seniorów przy prezydencie Lublina przyjmując symboliczne klucze do miasta powiedziała, że władze samorządowe sprzyjają seniorom. - Będziemy się starali, by wykorzystać te dni także na to, aby przekonać się, jakie są nasze prawa, gdzie możemy się zwrócić o pomoc. Zapraszam do korzystania z porad i konsultacji - powiedziała Gucma.

Dni Seniora odbywają się w Lublinie po raz czwarty. W organizację tegorocznych zaangażowało się ponad 120 lokalnych podmiotów, które przygotowały około 250 różnych propozycji adresowanych do osób starszych. We wszystkich dzielnicach miasta odbywać się będą koncerty muzyczne, spektakle teatralne, warsztaty plastyczne i gry miejskie. Seniorzy zachęcani będą do udziału w zajęciach sportowych, wycieczkach rowerowych, zabawach tanecznych. 

Karty seniora

Od poniedziałku rozpocznie się w Lublinie przyjmowanie wniosków o wydanie Lubelskiej Karty Seniora. Jej posiadacze, osoby w wieku powyżej 60 lat, zyskają uprawnienia do ulg i zniżek na niektóre zakupy, bilety wstępu na imprezy kulturalne i sportowe, opłaty za usługi medyczne świadczone przez podmioty prywatne.

Program Karty Seniora ma ułatwić życie starszym osobom, pomóc w rozwijaniu ich pasji i zainteresowań, dać większe możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. Udział w programie zadeklarowało około 50 podmiotów. Są wśród nich salony optyczne, kina, kawiarnie, teatry, pralnia, szkoła języków obcych.

REKLAMA

"Miejsce Przyjazne Seniorom"

Od trzech lat w Lublinie organizowany jest Konkurs "Miejsce Przyjazne Seniorom", w którym przyznawany jest specjalny certyfikat tym instytucjom i firmom w Lublinie, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób starszych - oferują dla nich specjalne usługi, stosują zniżki, likwidują bariery architektoniczne. W ubiegłym roku w konkursie o certyfikat ubiegało się łącznie 52 podmioty, wyróżnienia otrzymało 49 instytucji, organizacji i firm.

pp/PAP


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej