Wstrząsający raport: w UE przybywa narkotyków syntetycznych

W UE rośnie liczba tzw. narkotyków syntetycznych - wynika z raportu opublikowanego przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA). W 2014 r. na rynku pojawiały się średnio dwie tego typu nowe substancje na tydzień.

2015-06-06, 11:57

Wstrząsający raport: w UE przybywa narkotyków syntetycznych
Przedawkowanie kokainy może skończyć się śmiercią . Foto: Pixabay

Według europejskiej agencji z siedzibą w Lizbonie zapotrzebowanie na nowe substancje psychoaktywne, głównie narkotyki syntetyczne, wyraźnie nasiliło się po 2012 r. Spośród 450 tego rodzaju substancji znanych EMCDDA ponad połowa została zidentyfikowana w ciągu ostatnich trzech lat.

Europejski raport dowodzi, że szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie syntetyczne substytuty konopi indyjskich oraz amfetaminy. Tylko w 2013 r. na terenie UE skutecznie przeprowadzono 35 tys. akcji przejęcia takich substancji.

Powiązany Artykuł

Jak poinformował Joao Goulao, przewodniczący zarządu EMCDDA, europejskie rynki narkotyków nie tylko szybko się rozwijają, ale i ewoluują. "Dowodzi tego fakt, że w 2014 r. wykryto ponad sto nowych substancji psychoaktywnych i przeprowadzono oceny ryzyka w odniesieniu do sześciu nowych narkotyków; obie liczby są rekordowe" - wyjaśnił Goulao.

REKLAMA

Toksyczność syntetyków

Z zaprezentowanego w Lizbonie raportu wynika, że choć w większości państw UE spożycie narkotyków syntetycznych jest nadal stosunkowo niskie, to jednak zjawisko niepokoi z uwagi na wysoki poziom toksyczności niektórych substancji.

Powiązany Artykuł

Z szacunków EMCDDA wynika, że choć w krajach UE spożycie kokainy systematycznie spada, to wciąż jest ona najczęściej zażywanym narkotykiem. W ub.r. sięgnęło po nią 3,4 mln dorosłych osób. Drugą substancją psychoaktywną o największej liczbie nabywców było ecstasy - 2,1 mln konsumentów.

Popularność marihuany

Z raportu wynika, że najczęściej używanym przez Polaków środkiem psychoaktywnym są konopie indyjskie. Przynajmniej raz sięgnęło po nie 12,2 proc. osób w wieku od 15 do 64 lat. W przypadku amfetaminy odsetek ten wynosi 2,9 proc., ecstasy - 1,1 proc., zaś kokainy - 0,9 proc.

REKLAMA

Według europejskiej agencji największe pod względem ilościowym przejęcia przez polską policję narkotyków dotyczą konopi indyjskich - jako rośliny (około 70 tys. kg rocznie) i pod postacią marihuany (1243 kg).

FILM: Z inicjatywy Młodych Demokratów w Amsterdamie na jeden dzień otwarto pierwszy na świecie sklep z pigułkami ekstazy. Działacze liczą na to, że sprawa skłoni władze do intensywnych prac nad legalizacją tych używek w Holandii. Aby nie łamać prawa, sklep nie oferował prawdziwych narkotyków, a placebo. Młodzi Demokraci - młodzieżówka socjalliberalnej partii Demokraci 66 - tłumaczą, że działają na rzecz legalizacji narkotyków, aby uchronić ludzi przed dostępem do substancji pochodzących z czarnego rynku.

RUPTLY/x-news

pp/PAP



REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej