Nowa encyklika. Słowa uznania dla papieża Franciszka
Encyklika papieża Franciszka "Laudato si" (Pochwalony bądź) powstawała długo, we współpracy z wieloma osobami i w "nowy sposób" - podkreślił Watykan podczas prezentacji dokumentu. Papież nie pracował nad nim "w samotności" - zauważono.
2015-06-18, 17:42
Posłuchaj
Na konferencji prasowej w Auli Synodu rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi podkreślił, że encyklika ekologiczna została "przygotowana w nowy sposób". Jak ujawnił, "od około miesiąca, korzystając z nowoczesnych środków komunikacji", papież współpracował z biskupami z całego świata, wysyłając im pocztą elektroniczną dokument w różnych fazach powstawania.
- Na dwa dni przed oficjalną publikacją encyklika została wysłana do wszystkich biskupów świata z osobistą notą od papieża - poinformował rzecznik.
Jak powiedział przewodniczący Papieskiej Rady Sprawiedliwość i Pokój kardynał Peter Turkson podczas prezentacji, dokument ten dowodzi, że papież uznaje, iż na świecie szerzy się wrażliwość na kwestie związane ze środowiskiem naturalnym oraz zaniepokojenie wyrządzanymi mu szkodami.
Spojrzenie Franciszka - ocenił - pełne jest ufności i nadziei na "zmianę kursu". - Musi jej dokonać każdy - dodał dostojnik. Położył nacisk na to, że ludzkość stoi w obliczu kluczowych wyzwań, które wymagają wypracowania odpowiedniej polityki.
REKLAMA
- Z całą pewnością "Laudato si" powinno i będzie mieć wpływ na te procesy - ocenił kardynał Turkson.
Wyraził przekonanie, że to, iż papież nie jest naukowcem, nie oznacza, że nie może wypowiadać się na tematy naukowe.
"Jest zachwycająca"
Na prezentacji obecny był także prawosławny metropolita Pergamonu, Joanis Ziziulas, reprezentujący ekumeniczny patriarchat Konstantynopola. Przypomniał, że wyznawcy prawosławia od 1989 roku poświęcają 1 września modlitwie za środowisko naturalne. Zaapelował, aby był to dzień takiej modlitwy dla wszystkich chrześcijan.
Jednym ze współpracowników papieża podczas przygotowywania encykliki był zaprzyjaźniony z nim formalny zwierzchnik prawosławia patriarcha Bartłomiej, obszernie cytowany w dokumencie.
REKLAMA
Franciszkowi pomagał również jeden z najbardziej znanych reprezentantów prądu teologii wyzwolenia, były ksiądz, pisarz Leonardo Boff z Brazylii. Powiedział on w czwartek w Bolonii: "To jedyna taka encyklika w historii papiestwa; jest zachwycająca".
- Latem 2013 roku wysłałem papieżowi Franciszkowi na jego wyraźną, bezpośrednią prośbę, niektóre moje książki poświęcone ekologii. Odnalazłem się w wielu fragmentach encykliki - opowiedział Boff, który, jak się przypomina, był wcześniej bardzo poróżniony z Watykanem na tle teologii wyzwolenia.
Słowa uznania z ust niemieckich biskupów
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kardynał Reinhard Marx również wyraził uznanie dla najnowszej encykliki papieża Franciszka i oświadczył, że się z nią całkowicie utożsamia.
- Papież wysłał we właściwym czasie mocny sygnał wspierający dzieło Boże - oświadczył kard. Marx na konferencji prasowej w stolicy Bawarii.
REKLAMA
- Franciszek zobowiązał tym samym Kościół, siebie samego i wspólnotę międzynarodową do odpowiedzialnego postępowania ze "stworzeniem". Encyklika jest "wielkim osiągnięciem" papieża, z którym się utożsamiam - podkreślił kardynał.
Jak dodał, Franciszek "przemawia w ten sposób do sumienia zarówno światu, jak i Kościołowi". - Jego przesłanie jest niewygodne, potrząsa nami i napomina nas, byśmy przejęli odpowiedzialność - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.
Polskie spojrzenie na encyklikę
- Encyklika "Laudato si'" jest dokumentem odważnym, w całości poświęconym relacji człowiek-natura. W tym sensie jest to pierwszy tego typu dokument - powiedział z kolei nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.
Abp Migliore wziął udział w konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, gdzie zaprezentowano polskie tłumaczenie encykliki, którą także w czwartek ogłoszono w Watykanie.
REKLAMA
Nuncjusz powiedział, że poprzedni papieże, od Pawła VI, często poruszali tematy związane z ochroną środowiska, ale zawsze w szerszym kontekście. Z kolei Franciszek już od wyboru imienia podkreślał, że chce się inspirować tym świętym, który kocha i chroni stworzenie. - Z troski o stworzenie uczynił też stały wyznacznik swojego pontyfikatu - podkreślił.
Dodał, że przez nową encyklikę papież "zaprasza do nawiązania dialogu ze wszystkimi w sprawach naszego wspólnego domu". Podkreślił, że Franciszek jest przekonany, iż cały świat jest ze sobą wewnętrznie powiązany i wzywa do stworzenia nowych sposobów rozumienia ekonomii i postępu.
- Fundamentalnym założeniem encykliki jest to, że wszystko jest ze sobą powiązane - kryzysy ekologiczne, wojny, głód, fundamentalizm. Jedna rzecz zależy od drugiej i rozwiązanie tych problemów wymaga wspólnego działania wszystkich. Dlatego też papież rozwija koncepcję ekologii integralnej - powiedział abp Migliore.
mr, PAP
REKLAMA
REKLAMA