Grecja walczy o kolejną pożyczkę. Czy parlament w Atenach pomoże Ciprasowi?
W Brukseli rozpoczęły się negocjacje wierzycieli z Grecją w sprawie trzeciego programu pomocowego. Ateny mają szansę na nową pożyczkę w wysokości do 86 miliardów euro.
2015-07-22, 23:59
Posłuchaj
Premier Grecji atakuje zbuntowanych deputowanych. Relacja Beaty Kukiel-Vraili (IAR)
Dodaj do playlisty
W zeszłym tygodniu zielone światło dla rozpoczęcia rozmów dały kraje strefy euro, po tym jak władze w Atenach wprowadziły pierwszą część reform wymaganych przez euroland.
- Negocjacje na temat porozumienia o pożyczce właśnie się zaczęły i potrwają do drugiej połowy sierpnia - powiedział unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.
Efektem negocjacji będzie memorandum, opisujące reformy, które ma przeprowadzić Grecja w zamian za trzyletnie wsparcie finansowe. Potrzeby tego kraju oceniono na ok. 86 mld euro.
Pierwsze ustawy dotyczące reform przyjęto w greckim parlamencie 15 lipca. W środę wieczorem ebatowano nad reformą kodeksu postępowania cywilnego i wdrożeniem unijnej dyrektywy o likwidacji i restrukturyzacji banków.
- Po miesiącach impasu robimy szybkie postępy w kierunku skutecznego wdrożenia postanowień szczytu strefy euro - powiedział Moscovici. - Komisja Europejska cieszy się, że wszystkie strony wywiązują się ze swoich zobowiązań, co przybliża nas do odbudowy zaufania i przywrócenia stabilności w Grecji - dodał.
W tym tygodniu Grecja otrzymała już pożyczkę pomostową w wysokości 7,16 mld euro na pokrycie najpilniejszych zobowiązań: spłatę kredytu wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Europejskiego Banku Centralnego. Środki pochodzą ze wspólnego dla całej UE Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM) i na jego wykorzystanie musiały się zgodzić także kraje spoza strefy euro. Państwa te zgodziły się na takie wsparcie dopiero po tym jak zagwarantowano, że nie poniosą one strat finansowych w przypadku gdyby Grecja nie spłaciła pożyczki.
Moscovici poinformował w środę, że KE zaproponowała zmiany w rozporządzeniu o EFSM, aby zagwarantować stałe zabezpieczenia dla krajów spoza euro na wypadek konieczności kolejnego wykorzystania tego funduszu. W przypadku pilnej pożyczki dla Aten uzgodniono, że zabezpieczeniem dla krajów spoza eurolandu będą zyski z greckich obligacji zakupionych przez EBC, zaś gwarancją dla unijnego budżetu - przyszłe fundusze przeznaczone w nim dla Grecji.
REKLAMA
Cipras krytykuje kolegów z partii
W obliczu głosowania nad kolejnym pakietem reform, premier Aleksis Cipras nie mógł mieć pewności jak zachowają się posłowie jego partii. We wtorek premier oskarżył zbuntowanych deputowanych o to, że za jego plecami uprawiają politykę dla osobistych celów, gdy tymczasem on ponosi odpowiedzialność za przyszłość kraju i negocjuje porozumienie.
Słowa te skierował w szczególności do byłego ministra finansów Janisa Warufakisa, ministra energetyki Panajotisa Lafazanisa i przewodniczącej parlamentu Zoi Konstantopulu, która od czasu ponownych negocjacji z Unią sabotuje działania rządu.
Znaczna część polityków Syrizy jest przeciwna warunkom porozumienia z Brukselą. Premier w odpowiedzi na oskarżenia powiedział, że słyszy jedynie heroiczne deklaracje, ale nie widzi żadnych rozwiązań. Oświadczył stanowczo, że ujawniony w ostatnich dniach alternatywny plan B, który mówił o przejściu na drachmę nigdy nie miał jego zgody. Zapowiedział, że zajmie się zmianami w rządzie, ale teraz najważniejsze jest wprowadzenie w życie reform.
RUPTLY/x-news
IAR, PAP, bk
REKLAMA
REKLAMA