Francja wzmacnia ochronę Eurotunelu przed imigrantami. "Fenomen, który nas przerósł"

MSW Francji wysłało oddziały prewencyjne policji do Calais, by zabezpieczyć tereny wokół Eurotunelu, gdzie setki, a czasem tysiące nielegalnych imigrantów co noc starają się do niego dostać, by dotrzeć do Wielkiej Brytanii.

2015-07-30, 10:01

Francja wzmacnia ochronę Eurotunelu przed imigrantami. "Fenomen, który nas przerósł"

Posłuchaj

Brytyjski rząd będzie wspomagać Francję w próbach rozwiązania kryzysu. Relacja Grzegorza Drymera (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Według danych ministerstwa spraw wewnętrznych Francji od dwóch miesięcy od 1,5 do 2 tys. imigrantów próbuje co noc dostać się do tunelu pod kanałem La Manche. W nocy z wtorku na środę było to 2,3 tys. osób.

Odkąd wzmocniono ochronę w porcie w Calais, tunel ten stał się - mimo silnego nadzoru - głównym szlakiem, którym imigranci usiłują przedostać się do Wielkiej Brytanii.

Ostatniej nocy zginął pochodzący prawdopodobnie z Sudanu dwudziestokilkuletni mężczyzna, którego przygniotła ciężarówka, kiedy próbował się pod nią ukryć. W ostatnich tygodniach w podobnych wypadkach zginęło dziewięciu imigrantów.

Francja wysyła policjantów

W środę rano minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve zapowiedział, że wyśle 120 policjantów, by wesprzeć liczące już 300 funkcjonariuszy siły bezpieczeństwa, które starają się opanować sytuację Calais.

REKLAMA

Cazeneuve uznał, że "Calais stało się odzwierciedleniem konfliktów, które rozdzierają wiele regionów świata".

Premier Francji Manuel Valls powiedział, że jest wstrząśnięty przypadkami tragicznej śmierci imigrantów, którzy przebyli tysiące kilometrów uciekając przed wojną, prześladowaniami lub nędzą. Zaapelował do władz spółki Eurotunnel, która "by wzięła na siebie odpowiedzialność" za bezpieczeństwo w tunelu, którego jest operatorem.

Pomoc brytyjskiego rządu

Brytyjski rząd zapewnił, że będzie wspomagał Francję w próbach rozwiązania kryzysu imigracyjnego w Calais. Temu problemowi poświęcone było w środę spotkanie komitetu kryzysowego Cobra.

- Jednym z wyników spotkania jest wzmożenie współpracy między agendami rządowymi a dyrekcją Eurotunelu przy wprowadzaniu dodatkowych kroków w terminalu Les Coquelles - powiedziała minister spraw wewnętrznych Theresa May.

REKLAMA

Brytyjczycy przeznaczą 7 milionów funtów na zabezpieczenie terminalu w Les Coquelles, skąd wahadłowe pociągi przewożą ciężarówki tunelem do Kentu. Ale na tym nie koniec. Londyn pomoże też Paryżowi w deportacji do Afryki imigrantów przyłapanych na nielegalnym przekraczaniu granicy.

Wielka Brytania robi wszystko, żeby nie urazić Francuzów, oskarżanych często, że umywają ręce od problemu. Obecnie Brytyjczycy prowadzą kontrole pojazdów i podróżnych już po francuskiej stronie kanału i jeśli Francuzi obrażą się na pomówienia o bezczynność, mogą wyprosić brytyjską służbę graniczną z powrotem do Dover.

"Fenomen, który nas przerósł"

Rzecznik Eurotunelu John Keefe powiedział jednak, że problem imigrantów próbujących przedostać się do Wielkiej Brytanii "stał się fenomenem, który nas przerósł".

- Jesteśmy jedynie małą firmą transportową działającą w małym zakątku Europy (...). Zorganizowane ataki na ogrodzenia (wokół tunelu) są ewidentnie skoordynowanym działaniem gangów przestępczych lub przemytników ludzi - dodał Keefe.

REKLAMA

Spółka Eurotunel od miesięcy ostrzegała o zagrożeniu Komisję Międzyrządową nadzorującą tunel pod kanałem La Manche, a także władze Francji i Wielkiej Brytanii.

Imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu nieustannie próbują przedostać się do Europy, uciekając przed wojną, dyktaturami i biedą. W środę do Włoch przypłynęły dwa statki; na pokładzie jednego było 435 pasażerów i 14 ciał osób zmarłych; drugim przypłynęło 692 imigrantów.

Źródło: CNN Newsource/x-news

mr

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej