Przełom w poszukiwaniach grobów Żołnierzy Wyklętych? Prawo ułatwi ekshumacje

2015-08-02, 09:03

Przełom w poszukiwaniach grobów Żołnierzy Wyklętych? Prawo ułatwi ekshumacje
Kwatera na Łączce – miejsce pochówku Żołnierzy Wyklętych przy murze Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Foto: Wikimedia Commons/Zlisiecki, lic. CC-BY-SA-3.0

W niedzielę wchodzi w życie ustawa ułatwiająca ekshumacje pomordowanych przez komunistów. Projekt nowelizacji kilka tygodni temu przyjął Sejm. Umożliwiają one między innymi przesuwanie grobów zbudowanych na mogiłach ofiar komunistycznych represji.

Posłuchaj

Dziś wchodzi w życie ustawa ułatwiająca ekshumacje pomordowanych przez komunistów. relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Łukasz Kamiński wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że dzięki nowym przepisom decyzją administracyjną wojewody możliwe będzie przenoszenie grobów, które uniemożliwiają ekshumacje szczątków osób zamordowanych w latach 1945-56.

Prezes Instytutu tłumaczy, że najpierw odbędą się negocjacje z rodzinami, których bliscy leżą w grobach zbudowanych nad bezimiennymi mogiłami. Jeżeli po 3 miesiącach nie dojdzie do porozumienia, wojewoda wyda decyzję administracyjną, na podstawie której grób zostanie przesunięty.

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - serwis specjalny >>>

Ta ustawa jest szczególnie ważna w kontekście dokończenia ekshumacji na warszawskich Powązkach, gdzie na części Kwatery "Ł" wciąż pod grobami wybudowanymi w latach 70. i 80. ubiegłego wieku spoczywają ofiary komunistów. Prezes Kamiński zapowiada, że Instytut Pamięci Narodowej złoży w poniedziałek 195 wniosków do wojewody mazowieckiego. IPN będzie wnioskował o nadanie tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.

Prezes zapewnia, że celem IPN jest jak najszybsze dokonanie ekshumacji zamordowanych, zidentyfikowanie ich oraz godny pochówek.
Procedura jednak może okazać się bardziej skomplikowana, bo jak wyjaśnia rzeczniczka wojewody Ivetta Biały, wojewoda na rozpatrzenie jednego wniosku być może będzie potrzebował aż 6-7 miesięcy.
Z Kwatery "Ł" do tej pory eksperci wydobyli szczątki blisko 200 osób. Dzięki badaniom DNA udało się na razie ustalić tożsamość 36 z nich: między innymi majora Hieronima Dekutowskiego pseudonim „Zapora”, majora Bolesława Kontryma pseudonim „Żmudzin” czy majora Zygmunta Szendzielarza pseudonim „Łupaszka”.

Wśród poszukiwanych są między innymi rotmistrz Witold Pilecki czy generał August Emil Fieldorf, pseudonim "Nil".

IAR, bk

Polecane

Wróć do strony głównej