Gdańsk: "Solidarność pokoleń" w rocznicę Sierpnia '80. Manifestacja, festyn i koncert

Andrzej Duda weźmie udział w koncercie "My naród", który odbędzie się w ramach festynu "Solidarność Pokoleń". Jest on zorganizowany z okazji 35. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych oraz powstania Niezależnego Związku Zawodowego "Solidarność". Organizatorzy spodziewają się nawet 20 tysięcy członków Solidarności.

2015-08-29, 13:45

Gdańsk: "Solidarność pokoleń" w rocznicę Sierpnia '80. Manifestacja, festyn i koncert
Flaga "Solidarność" pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Foto: PO/Flickr

Posłuchaj

Prezydent w Gdańsku przypomni o ideach "Solidarności". Relacja Witolda Banacha (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Impreza rozpoczęła się o godzinie 15 na terenie Stoczni Gdańskiej. Jej kulminacyjnym momentem będzie koncert przed którym, krótkie przemówienie wygłosi prezydent. Szef doradców prezydenta Maciej Łopiński wyjaśnia, że Andrzej Duda będzie chciał nawiązać do idei "Solidarności" - idei wspólnoty. Dla prezydenta właśnie to dziedzictwo Związku, jest niezwykle ważne, ponieważ jego wizja sprawowania urzędu opiera się między innymi na odbudowie wspólnoty.

Maciej Łopiński podkreśla, że prezydent będzie też chciał przypomnieć jak masowym ruchem była "Solidarność". Łopiński przypomina, że Niezależny, Samorządny Związek Zawodowy, liczący około 10 milionów członków jednoczył ludzi różnych środowisk: robotników, intelektualistów, studentów. Dziś, podkreśla doradca prezydenta, jesteśmy winni nie tylko pamięć twórcom "Solidarności" ale i troskę o jej przesłanie.

Manifestacja związkowców

Trzy kwadranse przed piknikiem odbyła się manifestacja związkowców przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Ma w niej wziąć udział ok. 20 tysięcy członków „S” i ich rodzin z całego kraju. - Przypomnimy podczas tej demonstracji podłoże tych strajków i jak to się ma do dzisiejszych czasów i rzeczywistości - zapowiedział Piotr Duda.

Po manifestacji zaplanowano odsłonięcie na dawnej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej tablicy Znak Dziedzictwa Europejskiego. W uroczystości tej wezmą udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski oraz szef "S".

REKLAMA

W dwugodzinnym koncercie głównym, na dużej scenie, pt. "My naród", zaplanowanym na godz. 19.30., wystąpią: Krzysztof Cugowski, Lombard, Sztywny Pal Azji, Elektryczne Gitary, Natalia Przybysz, 4PMC, Skubas, Daab, SexBomba, Tomek Lipiński, Złe Psy, Eldo oraz Jan Pietrzak.

Tytuł koncertu nawiązuje do słynnych słów Wałęsy wypowiedzianych w listopadzie 1989 w przemówieniu przed Kongresem Stanów Zjednoczonych USA.

Gwiazda wielkiego formatu

Po tym koncercie na scenie pojawi się irlandzki Chris de Burgh. - Jestem niezmiernie zaszczycony, że jestem w tym niezwykłym miejscu. To, co się tutaj zdarzyło 35 lat temu to było coś naprawdę słyszalnego na całym świecie. Nieczęsto zdarza się być w miejscu, gdzie mała kula śnieżna zaczęła toczyć się i wywołała lawinę, która wpłynęła na bieg historii - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, Burgh.

Dodał, że występował już w Polsce wielokrotnie m.in. w Krakowie i Warszawie i zawsze spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. - To będzie bardzo energetyczny koncert. Na pewno będzie można wiele razy potańczyć. Niektórzy myślą, że ja tylko śpiewam "Lady In Red", co niektórych ludzi usypia - zaznaczył.

REKLAMA

66-letni muzyk zakończył właśnie 40-dniowe tournee po Europie, a w przyszłym miesiącu będzie koncertować w Kanadzie i USA. Irlandzki piosenkarz i kompozytor znany m.in. z takich przebojów w latach 80. ubiegłego wieku jak "High On Emotion" i "Lady In Red".

- Cieszę się bardzo, że na tych 35. urodzinach Solidarności gościmy gwiazdę wielkiego formatu, wspaniałego artystę, który nie miał wątpliwości, że chce tu być z nami i uświetnić nasze wydarzenie - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność", Piotr Duda.

31 sierpnia 1980 roku przedstawiciele władzy komunistycznej i strajkujących robotników ze Stoczni w Gdańsku podpisali porozumienie, które przewidywało wprowadzenie w życie 21. postulatów, w tym najważniejszego o utworzeniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego. Dzień wcześniej podobne porozumienie zostało podpisane w Szczecinie, a 3 września w Jastrzębiu.

SIERPIEŃ 1980 - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

REKLAMA

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej