more_horiz
Wiadomości

"Oliver Sachs - neurolog, który pisał wnikliwie, jak Czechow"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 11:03
Jako lekarz i pisarz Oliver Sacks osiągnął popularność, jaką rzadko cieszyć się mogą naukowcy. Jego książki sprzedawały się w milionach egzemplarzy, zrealizowano na ich podstawie filmy i spektakle, otrzymywał rocznie około 10 tysięcy listów - wspomina "New York Times". Neurolog zmarł w niedzielę.
Audio
  • Nie żyje światowej sławy neurolog, Oliver Sacks. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Oliver Sachs - neurolog, który pisał wnikliwie, jak Czechow
Foto: Luigi Novi/Wikimedia Commons/CC

W niedzielę 30 sierpnia zmarł Oliver Sacks, słynny brytyjski neurolog i uznany pisarz, autor takich bestsellerów jak "Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem” i "Przebudzenia". 82-letni naukowiec zmarł w niedzielę w Nowym Jorku .

W młodości Oliver Sacks badał wpływ silnych środków halucynogennych, w tym LSD, na mózg. Zajmował się świadomością i pamięcią. Opisywał niezwykłe przypadki ludzi z autyzmem, schizofrenią, padaczką czy chorobą Alzheimera. - Pamiętam pacjentkę o imieniu Lola, która nagle odzyskała świadomość, zbudziła się i zaczęła rozmawiać. To było niewyobrażalne - mówił Sacks w jednym z wywiadów dla BBC.

Na postawie jego książek, relacjonujących doświadczenia z pracy z pacjentami dotkniętymi poważnymi chorobami neurologicznymi, powstało kilka filmów, w tym "Przebudzenia" z Robertem de Niro. "Opis zaburzeń, na jakie cierpieli jego pacjenci był dla niego punktem wyjścia do błyskotliwych medytacji nad świadomością i kondycją człowieka" - pisze poniedziałkowy "New York Times".

W drugim artykule, jaki poniedziałkowy "NYT" poświęca Sachsowi, publicystka Michiko Kakutani porównuje twórczość literacką tego neurologa do innego słynnego lekarza Antoniego Czechowa, który jej zdaniem, tak jak Sacks, "pisał z niesłychaną empatią i wnikliwością".

W Polsce ukazało się 10 książek neurologa, w tym "Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem", "Przebudzenia" i "Muzykofilia: Opowieści o muzyce i mózgu".
Sacks pisał setki listów.  "Zawsze odpisuję tym, którzy mają mniej niż 10 lat, więcej niż 90 i tym, którzy siedzą w więzieniu" - cytuje Sacksa nowojorski dziennik, który publikował wiele artykułów zmarłego.

W jednym z ostatnich artykułów napisanych przed śmiercią dla "NYT", walczący już z rakiem Sacks napisał: "Po 80-tce często czuję się tak, jakby życie miało się dopiero zacząć. (...) Nie zostawiajmy nauki tylko ludziom młodym. Stare umysły mogą nadal się rozwijać".
Kilka miesięcy temu Sacks oficjalnie oświadczył, że ma raka i że jego choroba jest nieuleczalna.
PAP/IAR/agkm
Zobacz więcej na temat: NAUKA Oliver Sacks

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem