Strajk Polaków na Litwie. Dzieci wracają do szkół

2015-09-02, 17:25

Strajk Polaków na Litwie. Dzieci wracają do szkół
Uczniowie polskich szkół na Litwie wraz z rodzicami uczestniczyli w mszy przed Kaplicą Ostrobramską w Wilnie. Foto: PAP/Marcin Obara

Strajk szkół polskich na Litwie, który rozpoczął się w środę i był zapowiadany jako bezterminowy, został przekształcony w pogotowie strajkowe - poinformowali organizatorzy protestu.

- Uznaliśmy, że nasze dzieci powinny powrócić do szkoły - powiedziała Renata Cytacka z Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie.

Pogotowie strajkowe - według organizatorów protestu - oznacza, że strajk w każdej chwili może być wznowiony. - Wszystko będzie zależało od działań, jakie podejmą władze kraju - mówi Cytacka.

Powiązany Artykuł

litwa 1200.jpg
Strajk polskich szkół na Litwie. Msza zamiast lekcji

Ponad 500 uczniów szkół polskich na Litwie nie poszło w środę do szkół, lecz wzięło udział w mszy świętej odprawionej w Wilnie przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.

Protestujący - uczniowie i ich rodzice - żądają m.in. odwołania ustawy o oświacie z 2011 r., która w ocenie litewskich Polaków dyskryminuje szkolnictwo polskie w tym kraju. Żądają rezygnacji z ujednolicenia egzaminu z języka litewskiego w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych, przywrócenia obowiązkowego egzaminu z języka ojczystego (polskiego) na listę egzaminów maturalnych, zwiększenia finansowania szkół mniejszości narodowych.

(Źródło: TVN24/x-news)

Premier Litwy: to politykierstwo

Strona litewska krytycznie odniosła się do środowego strajku. Premier Litwy Algirdas Butkeviczius odrzucił możliwość spełnienia żądań protestujących i wyraził opinię, że organizowanie podobnych akcji to "politykierstwo".

Organizatorzy protestu są wdzięczni stronie polskiej za okazane wsparcie. - To nas podbudowuje - mówi Renata Cytacka.

Na mszy świętej przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej wspólnie z protestującymi modlił się w środę wicemarszałek polskiego Sejmu Marek Kuchciński. Wicemarszałek poinformował, że w przyszłym tygodniu Sejm „podejmie specjalną uchwałę skierowaną do władz litewskich w obronie nauki języka polskiego na Litwie”. - Będziemy apelowali o uznanie standardów europejskich w tej sprawie - powiedział Kuchciński.

Polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w środę, że minister Joanna Kluzik-Rostkowska przygotowuje list do swojego odpowiednika w rządzie litewskim w obronie polskich szkół na Litwie.

Na Litwie działa około 90 szkół, w których nauczanie odbywa się w języku polskim. W szkołach tych jest około 12 tys. uczniów. Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie, stanowią 6,6 proc. mieszkańców.

PAP, to

Polecane

Wróć do strony głównej