Apel premiera Węgier do UE: nie wpuszczajmy imigrantów

2015-10-22, 11:08

Apel premiera Węgier do UE: nie wpuszczajmy imigrantów
Trwa napływ imigrantów do Europy. Foto: PAP/EPA/STRINGER

Premier Węgier wzywa przywódców krajów europejskich do zmiany polityki imigracyjnej. Zdaniem Victora Orbana, należy w tej sprawie wziąć pod uwagę głos obywateli.

Posłuchaj

Niemiecka policja niepokoi się przemocą wobec uchodźców. Relacja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Przywódcy europejscy nie mają prawa wpuszczać setek tysięcy imigrantów do Unii Europejskiej, nie obejmując ich prawie żadną kontrolą - powiedział premier Węgier w wywiadzie dla państwowej telewizji M1.

Jak dodał, jeśli UE nie zmieni działania, staniemy wobec kryzysu politycznego, który zagrozi porządkowi demokratycznemu. Orban mówił, że budowa ogrodzenia na granicy Węgier miała postawić tamę napływowi imigrantów do Europy, a nie spowodować, iż skierują się oni do Niemiec inną drogą. Zwrócił się do krajów bałkańskich, by odsyłały uciekinierów z powrotem, a nie kierowały ich do Austrii i Niemiec.

Słowenia prosi UE o siły policyjne

- Słowenia zwróciła się do innych krajów UE o dodatkowe siły policyjne do pomocy przy regulowaniu napływu migrantów - powiedziała natomiast szefowa MSW Vesna Gyoerkoes Żnidar. W ciągu doby do Słowenii przybyła rekordowa liczba ponad 12,6 tys. imigrantów - podała policja.

Według policji najnowszy rekord przekracza nawet liczebność grup rejestrowanych na Węgrzech w najostrzej fazie kryzysu imigracyjnego we wrześniu. 23 września Budapeszt poinformował o rekordowej liczbie 10 050 migrantów w ciągu jednego dnia.

Powiązany Artykuł

imigranci 1200 pap.jpg
Imigranci w Europie

Słoweńska policja spodziewa się dalszego nieprzerwanego napływu imigrantów. Jak poinformowano, w czwartek rano na możliwość przedostania się do Słowenii z Chorwacji oczekiwało od 2 tys. do 3 tys. osób.

Władze Słowenii, która jest najmniejszym krajem na bałkańskim szlaku, twierdzą, że są w stanie radzić sobie z napływem ok. 2,5 tys. imigrantów dziennie.

Minister Gyoerkoes Żnidar poinformowała w środę wieczorem w telewizji TV Slovenia, że Lublana zwróciła się do innych krajów UE o pomoc policyjną w związku z napływem imigrantów. Wcześniej Lublana powiadomiła, że planuje przywrócić do pracy emerytowanych policjantów do pomocy przy regulowaniu przepływu uchodźców. Dzień wcześniej słoweński prezydent Borut Pahor zapowiadał, że jego kraj zwróci się do innych państw UE z prośbą o wysłanie na granicę słoweńsko-chorwacką posiłków policyjnych.

W czwartek do Słowenii przyjedzie unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos, aby omówić z władzami kryzys imigracyjny.

Słowenia stała się głównym na Bałkanach krajem tranzytowym dla imigrantów, gdy w sobotę Węgry zamknęły granicę z Chorwacją. Chorwacki rząd zapowiedział, że imigranci będą teraz kierowani na granicę ze Słowenią.

Niemiecka policja zaniepokojona przemocą wobec uchodźców

Tymczasem niemiecka policja coraz bardziej niepokoi się przemocą wobec uchodźców. Z raportu, do którego dotarł dziennik "Sueddeutsche Zeitung", wynika, że zagrożone mogą być także osoby pomagające azylantom.

Federalna Policja Kryminalna (BKA) ostrzega, że niemiecka skrajna prawica, która na co dzień jest bardzo różnorodna, łączy się w sprzeciwie wobec polityki azylowej rządu. Jak czytamy, należy spodziewać się nowych form protestu przeciwko uchodźcom. Policja ostrzega też przed przemocą wobec osób kierujących ośrodkami dla uchodźców oraz wobec polityków zaangażowanych w pomoc azylantom.

Raport powstał jeszcze przed sobotnim atakiem na kandydatkę na burmistrza Kolonii Henrietę Reker, która została ciężka zraniona nożem. Z dokumentu wynika też, że wciąż rośnie liczba ataków na ośrodki dla uchodźców. W pierwszych trzech kwartałach tego roku zanotowano 461 takich incydentów.

Źródło: RUPTLY/x-news

mr

Polecane

Wróć do strony głównej