Szwecja nie może zapewnić wszystkim imigrantom dachu nad głową

Szwecja nie może zapewnić wszystkim uchodźcom dachu nad głową. Liczba osób ubiegających się o azyl rośnie szybciej niż liczba mieszkań, które możemy oddać do ich dyspozycji - powiedział szwedzki minister sprawiedliwości i migracji Morgan Johansson.

2015-11-06, 10:12

Szwecja nie może zapewnić wszystkim imigrantom dachu nad głową
We wrześniu ministrowie spraw wewnętrznych UE przegłosowali podział 120 tys. uchodźców (wcześniej zapadła decyzja o podziale 40 tys. osób). Polsce - w sumie - przypadnie ok. 7 tys. osób. Foto: PAP/EPA/DJORDJE SAVIC

Posłuchaj

ONZ: do Europy wciąż będą przybywać uciekinierzy z Syrii. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Niespełna 10-milionowa Szwecja oczekuje w tym roku do 190 tys. uchodźców, co - proporcjonalnie do liczby mieszkańców - plasuje ją w czołówce krajów przyjmujących najwięcej uchodźców w UE.

Uchodźcy, którzy przyjechali do Szwecji i którym agencja ds. migracji nie jest w stanie zapewnić lokum, będą od teraz musieli "sami znaleźć sobie mieszkanie lub wybrać się do innych krajów" - dodał Johansson.

Jak komentuje AFP, Sztokholm ma nadzieję, że zniechęci część uchodźców liczących na to, że znajdą schronienie w tym kraju, który nie ma już środków na przyjmowanie kolejnych przybyszów.

- Jeśli wyjaśnimy, jak wygląda obecnie sytuacja Szwecji, to może informacja ta dotrze do tych (migrantów), którzy są jeszcze w drodze, i będą oni mogli zmienić swoje plany - wyjaśnił minister.

REKLAMA

W czwartek szwedzka agencja do spraw migrantów zaapelowała o pomoc w pilnym znalezieniu 20 tys. nowych lokali dla uchodźców.

Już w środę premier Szwecji Stefan Loefven zapowiedział, że Sztokholm zwróci się o przeniesienie do innych krajów unijnych części migrantów, którzy przyjechali do tego kraju w poszukiwaniu azylu.

Szwedzki premier nie sprecyzował liczby uchodźców, którzy mieliby zostać przejęci od Szwecji przez inne kraje.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

UNHCR spodziewa się, że pomiędzy listopadem 2015 roku a lutym 2016 roku średnio dziennie z Turcji będzie przybywać 5 tys. osób, co oznacza 600 tys. przybyszów w Grecji, Chorwacji, Serbii, Słowenii i Macedonii.

Z powodu złej pogody przemytnicy ludzi zaczęli obniżać ceny za ryzykowną przeprawę na pontonach. Żądają z kolei większych opłat za podróż łodzią.

W sumie w tym roku do Europy przybyło 752 tys. migrantów. 3 440 zginęło bądź zaginęło podczas pokonywania Morza Śródziemnego. Ponad 608 tys. przybyło do Grecji, a 140,2 tys. - do Włoch.

Źródło: Cihan News Agency/x-news

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej