Kryzys migracyjny. UE wesprze finansowo Austrię i Słowenię
Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zapowiedział, że Austria otrzyma w najbliższym czasie od Unii Europejskiej wsparcie finansowe w związku z napływającą do tego kraju falą migrantów. Nie podał jednak konkretnych sum. Pomoc finansową uzyska również Słowenia.
2015-11-06, 21:42
Posłuchaj
ONZ: do Europy wciąż będą przybywać uciekinierzy z Syrii. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Awramopulos i austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner odwiedzili tego dnia ośrodek w miejscowości Spielfeld na granicy austriacko-słoweńskiej, w którym przyjmowani są przybysze docierający przez Słowenię. Unijny komisarz podziękował rządowi, służbom i społeczeństwu Austrii za godne przyjmowanie migrantów i zapewnianie im opieki.
Zarówno Awramopulos, jak i Mikl-Leitner z uznaniem wypowiadali się o współpracy Austrii ze Słowenią w sprawie migrantów. Jednocześnie oboje akcentowali potrzebę ograniczenia ich liczby, wskazując m.in., że powinno się to odbywać we współpracy z Turcją.
W obliczu ogromnej fali migrantów Austria chce zaostrzyć swe prawo azylowe, wprowadzając przyznawanie azylu na czas określony i zaostrzając kryteria sprowadzania rodzin azylantów. Porozumiały się już w tej sprawie partie koalicji rządzącej. Ze względów proceduralnych zaostrzenie prawa azylowego zapewne nie zostanie uchwalone przed grudniem. Przewidziano jednak, że nowe przepisy będą obowiązywać wstecz, od 15 listopada.
Słowenia dostanie 10 mln euro
REKLAMA
Wsparcie otrzyma także Słowenia. Komisja Europejska przekaże ponad 10 mln euro, by wesprzeć ten kraj w obliczu nieustającego przepływu przez jego terytorium migrantów, trwającego od kilku tygodni. Dodatkowe środki mają pomóc Lublanie zarządzać sytuacją na granicy.
Od kiedy Węgry zamknęły swoją granicę z Serbią i Chorwacją, to mała Słowenia stała się głównym szlakiem, przez który codziennie kilka tysięcy osób stara się dotrzeć do Europy Zachodniej, zwłaszcza Niemiec.
Powiązany Artykuł
![imigranci 1200.jpg](http://static.polskieradio.pl/images/714d3ca2-e594-46c2-a906-75e023ecbf93.jpg)
Imigranci w Europie
Unijne wsparcie pokryje działania podejmowane przez Słowenię od 20 września. Chodzi m.in. o zwiększoną obecność policji na granicy słoweńsko-chorwackiej czy przygotowanie dodatkowych 7,5 tys. miejsc noclegowych dla migrantów. Z kasy UE finansowane będą też noclegi dla funkcjonariuszy z innych państw, którzy przyjeżdżają na Słowenię, by pomagać lokalnym służbom.
Jak poinformowała w piątek rzeczniczka KE odpowiedzialna za kwestię migracji Tove Ernst, Słowenia oczekuje, że do połowy miesiąca na miejscu będzie dodatkowych 250 policjantów z innych państw unijnych.
REKLAMA
Słowenia wezwała UE do natychmiastowego podjęcia działań w celu zahamowania napływu uchodźców i migrantów do krajów członkowskich pod koniec października. Sytuacja od tego czasu niewiele się zmieniła.
Premier Słowenii Miro Cerar mówił we wtorek, że nie słabnie napływ uchodźców szlakiem przez Bałkany Zachodnie. Oznacza to - jak podkreślił - że podjęte na nadzwyczajnym szczycie UE ustalenia i zobowiązania, zwłaszcza dotyczące uszczelnienia zewnętrznych granic Unii, nie są w pełni realizowane.
Szczyt UE na Malcie
12 listopada na Malcie odbędzie się spotkanie przywódców UE ws. uchodźców. Spotkanie na Malcie jest nieformalne, bo zgodnie z zapisami traktatu lizbońskiego, wszystkie Rady Europejskie odbywają się w Brukseli.
REKLAMA
Źródło: RUPTLY/x-news
mr
REKLAMA