Święto Niepodległości. Życzenia od władz Litwy (również po polsku)
"Odważne i zdecydowane dążenia niepodległościowe Polski i Litwy przywróciły prawo obu państwom do budowania swego losu" - napisała prezydent Litwy Dalia Grybausakaite w depeszy gratulacyjnej wystosowanej do prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości Polski.
2015-11-11, 14:22
Posłuchaj
Obchody Święta Niepodległości na Litwie. Relacja Renaty Widtmann z Wilna (IAR)
Dodaj do playlisty
"Prawie sto lat po ogłoszeniu niepodległości nasze kraje są w rodzinie silnych państw demokratycznych Europy i są członkami wspólnoty transatlantyckiej" - czytamy w depeszy pani prezydent, w której wskazuje się, że członkostwo w Unii Europejskiej i NATO "to nie tylko dobrobyt naszych obywateli, ale też gwarancja naszych wspólnych wartości - otwartości, wolności, niepodległości i demokracji".
Przewodnicząca Sejmu Loreta Graużiniene w depeszy do przewodniczącej Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i przewodniczącego Senatu Bogdana Borusewicza wyraziła zadowolenie, że Polska i Litwa ściśle współpracują w regionie, w UE i NATO.
Zaznaczyła, że Litwa "nadal jest zainteresowana wzmacnianiem partnerstwa, wzajemnej pomocy i współpracy w budowaniu bezpiecznego i prosperującego regionu". Graużiniene wyraziła też nadzieję, że parlamenty obu krajów zachowają ścisłą współpracę i dialog międzypaństwowy.
Premier Litwy Algirdas Butkeviczius w swoim pozdrowieniu dla premier Ewy Kopacz napisał: "Bardzo doceniam wzajemne porozumienie i dialog w rozwoju naszego partnerstwa". Podkreślił, że aktywna i ścisła wzajemna współpraca jest konieczna w dążeniu do realizacji wspólnych celów.
Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius już w poniedziałek złożył narodowi polskiemu życzenia z okazji Święta Niepodległości za pośrednictwem nagrania umieszczonego w serwisie YouTube.
- Serdecznie pozdrawiam braci Polaków na całym świecie z dniem niepodległości Polski (...) Nasze kraje są związane stuletnią historią, kulturą, wspólnymi wartościami, nieustanną walką za wolność i niepodległość - powiedział. - W najtrudniejszych okresach historii zawsze byliśmy razem, dlatego i dzisiaj w obliczu obecnych wyzwań w naszym regionie jedność Polski i Litwy pozostaje ważna - dodał.
Minister oświadczył, że "mieszkający na Litwie Polacy stanowią integralną i znaczącą cześć społeczeństwa współczesnej Litwy". - Serdecznie zapraszam Polaków mieszkających na Litwie jak i Litwinów w Polsce, by byli najtrwalszym mostem łączącym nasze państwa i społeczeństwa - oznajmił.
Przedstawiciele polskiej placówki w Wilnie i polskich organizacji społecznych w Święto Niepodległości tradycyjnie złożyli kwiaty na cmentarzu na Rossie, przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego. Spoczywa tam jego matka i serce marszałka. Wartę honorową pełnili polscy kombatanci i harcerze, a także uczniowie polskich szkół.
Ambasador Polski w Wilnie Jarosław Czubiński stwierdził, że siła tkwi w nas samych, w naszych sercach i w naszych duszach i dopóki płonie w nich ogień miłości do ojczyzny, dopóty Polska nie zginęła.
Kwiaty złożono również w Zułowie, w miejscu, gdzie stał dworek Piłsudskich i gdzie marszałek się urodził. Koło południa z Zułowa wyruszyła Wileńska Sztafeta Niepodległości, która wieczorem zakończy się na Rossie.
REKLAMA
Obchody 11 listopada obejmują całą Wileńszczyznę. Starostwo Niemenczyna zorganizowało 9. Międzynarodowy Rajd Rowerowy Zułów-Niemenczyn.
PAP, IAR, kk
REKLAMA