Prawie 2 miliardy euro dla Afryki od Unii Europejskiej

W Valletcie, stolicy Malty, podpisano dokument powołujący europejski fundusz powierniczy na rzecz stabilizacji i przeciwdziałania nielegalnej migracji ludności w Afryce.

2015-11-12, 14:00

Prawie 2 miliardy euro dla Afryki od Unii Europejskiej

Posłuchaj

Polska zadeklarowała milion euro na fundusz dla Afryki. Relacja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na razie we wspólnej puli jest ponad 1,8 mld euro. Większość tej sumy pochodzi z unijnego budżetu. Zobowiązania państw członkowskich obejmują zaledwie niecałe 80 milionów. Najwięcej zadeklarowały Holandia - 15 mln euro i Włochy - 10 mln euro.

Polska przekaże na pomoc dla Afryki milion euro. Nasz kraj reprezentowała na Malcie wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk.

- Powołanie funduszu jest odpowiedzią Unii Europejskiej na aktualny kryzys migracyjny. Fundusz powierniczy ma szansę przyczynić się do stabilizacji sytuacji w zakresie bezpieczeństwa - podkreśliła wiceminister.

Powiązany Artykuł

imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Dodała, że działania funduszu skupiać się mają na czterech kluczowych celach: wsparciu ekonomicznym na poziomie lokalnym (w tym tworzeniu miejsc pracy, wsparciu małej i średniej przedsiębiorczości), wzmocnieniu bezpieczeństwa żywnościowego, poprawie zarządzania polityką migracyjną oraz poprawie jakości sprawowanych rządów.

REKLAMA

Bruksela ma wciąż nadzieje, że kraje członkowskie stopniowo będą deklarować kolejne wpłaty. Z unijnej pomocy skorzystają m.in. kraje Sahelu, Rogu Afryki i północnej części kontynentu.

Szczyt UE-Afryka

- To, co uzgodniliśmy, to kluczowy krok we wzmacnianiu naszej współpracy - powiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk po zakończeniu szczytu UE-Afryka na Malcie. W czwartek po południu odbędzie się tam nieformalne spotkanie przywódców UE ws. kryzysu migracyjnego.

Plan działań, w tym wspomniany wcześniej fundusz powierniczy, ma zaradzić przyczynom migracji do UE, wzmocnić współpracę, jeśli chodzi o legalne przyjazdy do Unii, zapobiegać przemytowi ludzi, wspierać ochronę uchodźców, a także posunąć do przodu kwestie powrotów tych, którzy nie mają prawa do azylu w krajach "28".

Tusk wskazywał, że współpraca z państwami afrykańskimi jest kluczowa, jeśli chodzi o zaradzenie kryzysowi uchodźczemu. - Nikt z nas nie może rozwiązać tego problemu w pojedynkę - zauważył.

REKLAMA

Premier Czech o szczycie UE na Malcie: będę mówił to, co powiedzieliby Polacy, gdyby tu byli

Źródło: TVN24/x-news

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej