Obława na terrorystów, pierwsze zarzuty, ostrzeżenia przed dalszymi atakami. Francja po zamachach w Paryżu
Po zamachach w Paryżu policja we Francji i sąsiedniej Belgii przeprowadziła w poniedziałek operacje zakończone zatrzymaniami. Nie ujęto jednak w Brukseli głównego podejrzanego, Salaha Abdeslama. Przywódcy w Europie ostrzegli przed dalszymi zamachami.
2015-11-17, 10:27
Posłuchaj
Muzułmanie odcinają się od zamachowców. Korespondencja z Paryża Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Prezydent Francji Francois Hollande powiedział w poniedziałek po południu, że w środę złożony zostanie projekt ustawy w sprawie przedłużenia o trzy miesiące stanu wyjątkowego ogłoszonego po zamachach. Poinformował też, że zwrócił się o spotkanie z prezydentami USA i Rosji - Barackiem Obamą i Władimirem Putinem - aby przedyskutować połączenie wysiłków mających na celu zniszczenie Państwa Islamskiego (IS).
Francois Hollande podkreślił, że Francja jest w stanie wojny wypowiedzianej jej przez terrorystów, którzy zagrażają całemu światu, a nie tylko V Republice, uderzając w wolność człowieka cieszącego się życiem i demokracją. Hollande zapowiedział nasilenie nalotów na dżihadystów w Syrii, w czym ma pomóc kierujący się w rejon Zatoki Perskiej lotniskowiec Charles de Gaulle.
Posłuchaj
Hollande wzywa na posiedzeniu Parlamentu o przedłużenie stanu wyjątkowego. Korespondencja z Paryża Marka Brzezińskiego (IAR) 0:47
Dodaj do playlisty
Syria stała się, według Hollande’a, największą na świecie "fabryką produkującą terrorystów". Francuski przywódca podjął także temat uchodźców. Jego zdaniem ci, którzy na to zasługują, powinni mieć przyznawany status azylantów politycznych, reszta musi być odesłana do ich państw. Konieczne jest także wzmocnienie kontroli na granicach.
Powiązany Artykuł
![francja 1200.jpg](http://static.polskieradio.pl/images/5e0478f5-d3f5-40f4-9278-a8e735ba9dd4.jpg)
Zamachy we Francji
Francuskie służby przeprowadziły w nocy z poniedziałku na wtorek 128 przeszukań w ramach stanu wyjątkowego ogłoszonego po zamachach w Paryżu - poinformował szef MSW Bernard Cazeneuve w radiu France Info.
REKLAMA
Źródła z otoczenia ministra powiedziały agencji AFP, że 10 osób umieszczono w areszcie.
Poprzedniej nocy w podobnej operacji przeprowadzono 168 rewizji w 19 departamentach Francji. W ich wyniku dokonano 23 zatrzymań i skonfiskowano 31 sztuk broni.
Te przeszukania będą kontynuowane - ostrzegał premier Francji Manuel Valls.
Obława w Brukseli
W Brukseli policyjna obława w dzielnicy Molenbeek, której celem było ujęcie Salaha Abdeslama zakończyła się niepowodzeniem. Nikogo nie zatrzymano. Prokuratura poinformowała po południu, że z siedmiu osób zatrzymanych w Belgii jeszcze w sobotę, pięć zostało zwolnionych (Wśród uwolnionych jest m.in. Mohamed Salah - brat poszukiwanego listem gończym Salaha Abdeslama), a dwie - oskarżone o powiązania z zamachami i przynależność do organizacji terrorystycznej.
REKLAMA
Posłuchaj
Koniec obławy policyjnej w dzielnicy Molenbeek. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:44
Dodaj do playlisty
Według doniesień mediów, niepotwierdzonych oficjalnie, belgijskie służby podejrzewają, że organizatorem zamachów był urodzony w Brukseli Abdelhamid Abaaoud. Belg marokańskiego pochodzenia był prawdopodobnie mózgiem siatki działającej w tym kraju i kierował nią z Aten. Miał planować kilka innych zamachów w Europie. W styczniu uciekł z Europy do Syrii.
![](http://static.polskieradio.pl/images/193b65f8-9ad5-4a8c-b9c2-21a5a6cf066e.jpg)
W poniedziałek pojawiły się kolejne informacje dotyczące tożsamości zamachowców, z których większość dokonała samobójczych eksplozji. Ustalono tożsamość sześciu mężczyzn. Według wyliczeń brytyjskiego dziennika "Telegraph" za powiązanych z zamachami uznaje się obecnie 15-20 mężczyzn, wliczając w to siedmiu zamachowców samobójców, osoby dotąd zatrzymane i jednego podejrzanego, który nie został ujęty.
Posłuchaj
Zamachy we Francji. Znane nazwiska napastników. Korespondencja z Paryża Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:51
Dodaj do playlisty
W całej Francji i w innych krajach Europy minutą ciszy uczczono w poniedziałek w południe pamięć ofiar piątkowych zamachów. W centrum Paryża setki ludzi zgromadziły się o godz. 12 na placu Republiki, w pobliżu miejsca zamachu. Hollande oddał hołd zabitym na uniwersytecie w Sorbonie.
W Paryżu i okolicach ponownie otwarto po południu zamknięte po zamachach muzea, kina, teatry i inne placówki kulturalne. Jednak odwołano imprezy i demonstracje, które miały towarzyszyć konferencji klimatycznej COP21. Rozpocznie się ona w stolicy Francji 30 listopada.
REKLAMA
W miejscach, gdzie doszło do ataków ciągle widać "morze" kwiatów i zniczy. - Jest lęk, są obawy, jest ból po tym, co się stało. Jest trauma narodowa, ale na dobrą sprawę Francuzi wiedzą jedno - życie musi wrócić do normy - podkreśla Marek Brzeziński i opowiada, jak wyglądają obecnie ulice francuskiej stolicy:
Muzułmanie we Francji nie ukrywają, że obawiają się odwetów za ostatnie zamachy. Kamal, który pochodzi z Maroka twierdzi, że coraz więcej Francuzów jest wrogo nastawionych do migrantów z krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. - Mam nadzieję, że Francuzi zmienią filozofię i nie będą już mieszać muzułmanów z terrorystami. Trzeba rozróżnić między prawdziwym, wiernym muzułmaninem a terrorystą czy ekstremistą - dodaje Kamal. W paryskich meczetach od kilku dni organizowane są modlitwy za ofiary piątkowych zamachów.
Francja ma największy w Europie odsetek muzułmanów, a w żadnym innym mieście nie mieszka tylu wyznawców islamu co w Paryżu. Liczbę muzułmanów we francuskiej stolicy szacuje się na 1,7 miliona. To głównie imigranci z Afryki Północnej. Północne i północno-wschodnie przedmieścia Paryża okryte są złą sławą, a od kilku miesięcy stały się też potencjalnym miejscem werbunku nowych dżihadystów dla tzw. Państwa Islamskiego.
Francja i Europa muszą przygotować się na kolejne zamachy - ostrzegł w poniedziałek premier Valls. W Londynie premier David Cameron powiedział, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy służby specjalne udaremniły w Wielkiej Brytanii siedem zamachów. Media brytyjskie poinformowały, że kraj wzmocni swoje służby bezpieczeństwa i wywiadu o dodatkowe 1900 osób.
REKLAMA
Prezydent USA Barack Obama w związku z zamachami w Paryżu zapowiedział bardziej intensywną wymianę informacji wywiadowczych między służbami amerykańskimi a francuskimi. Szef CIA John Brennan podkreślił, że piątkowe zamachy nie są przypadkiem odosobnionym i IS zapewne przygotowuje następne ataki. Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję na współdziałanie z innymi krajami w walce z terroryzmem; zaznaczył, że wymagają tego nowe wyzwania i zagrożenia.
Państwo Islamskie opublikowało w poniedziałek nagranie wideo, w którym ostrzegło, że kraje uczestniczące w nalotach w Syrii spotka taki sam los jak Francję. Dżihadyści zagrozili też atakiem na Waszyngton.
Zamachy w Paryżu
W serii ataków terrorystycznych w Paryżu przeprowadzonych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego zginęło 129 osób, a ponad 350 zostało rannych. Do zamachów doszło w różnych miejscach miasta.
REKLAMA
IAR/PAP/aj
REKLAMA