Konflikt na Ukrainie. Realizacja porozumień z Mińska przedłużona na 2016 rok
Pierwotnie porozumienie miało zostać wdrożone do końca 2015 roku, a kulminacją miało być odzyskanie przez Ukrainę pełnej kontroli nad granicą z Rosją.
2015-12-30, 20:52
Posłuchaj
Prezydenci Ukrainy Petro Poroszenko, Rosji Władimir Putin i Francji Francois Hollande oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel w trakcie rozmowy telefonicznej przenieśli termin realizacji ustaleń z Mińska na 2016 rok.
Ta decyzja nikogo nie zaskoczyła. Od września na wschodzie Ukrainy utrzymuje się rozejm, ale dochodzi do sporadycznych starć między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi, a wiele z punktów porozumienia nie zostało jeszcze w pełni wprowadzonych w życie.
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Relacjonując rozmowę, Kreml zaznaczył, że w jej trakcie podkreślono znaczenie dalszych prac tzw. grupy kontaktowej (w jej skład wchodzą przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i separatystów) i polecono ministrom spraw zagranicznych Rosji, Niemiec, Francji i Ukrainy, by dokonali oceny realizacji mińskich porozumień.
Czwórka normandzka zaapelowała też do grupy kontaktowej o zaktywizowanie na początku roku dyskusji na temat sposobu przeprowadzenia wyborów w poszczególnych regionach obwodów donieckiego i ługańskiego - poinformowała służba prasowa prezydenta Ukrainy. Petro Poroszenko miał zaproponować, by na czas procesu wyborczego skierować do Donbasu specjalną misję Unii Europejskiej.
Ukraiński prezydent poruszył też w rozmowie z pozostałymi liderami czwórki normandzkiej kwestię uwolnienia wszystkich ukraińskich zakładników nielegalnie przetrzymywanych w Rosji, w tym lotniczki Nadii Sawczenko i reżysera Ołeha Sencowa.
Była to pierwsza rozmowa przywódców państw czwórki normandzkiej od ich spotkania w Paryżu 2 października.
Zauważalny wzrost napięcia
Porozumienia pokojowe z Mińska, podpisane na początku lutego 2015 roku dzięki francusko-niemieckiej mediacji, przyczyniły się do praktycznego zakończenia aktywnej fazy walk na wschodzie Ukrainy. W ostatnich dniach zaobserwowano jednak wzrost napięcia w terenie. Zginęły trzy osoby - ukraiński żołnierz i dwóch cywilów.
Kijów i rebelianci we wtorek porozumieli się w sprawie kolejnego rozejmu - tym razem na Nowy Rok.
Oprócz zawieszenia broni i przejęcia przez Ukrainę kontroli nad granicą z Rosją porozumienia z Mińska przewidują też wybory samorządowe w Donbasie. Ukraińcy powinni przeprowadzić reformę konstytucyjną na Ukrainie, by dać więcej autonomii terenom opanowanym przez separatystów i zorganizować te wybory.
Konflikt między siłami rządowymi a separatystami na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny ubiegłego roku. Według najnowszego raportu Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) od kwietnia ubiegłego roku w konflikcie zginęło ponad 9 tys. osób, a ponad 20 tys. zostało rannych.
IAR, PAP, kk
REKLAMA
REKLAMA