Wspólne ćwiczenia wojsk USA i Polski. "Jesteśmy pod wrażeniem skuteczności"

- Celem naszych zamierzeń jest trwałe stacjonowanie na terenie Polski sił NATO, jak i amerykańskich oraz trwałe posiadanie skutecznej obrony przeciwlotniczej - mówił na zakończenie manewrów szef MON Antoni Macierewicz.

2016-01-16, 21:20

Wspólne ćwiczenia wojsk USA i Polski. "Jesteśmy pod wrażeniem skuteczności"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Sgt. 1st Class Randall Jackson, 10th AAMDC Public Affairs/Wikimedia

Posłuchaj

Szef MON Antoni Macierewicz docenił zarówno sprawność działania, jak i panujące wśród żołnierzy nastroje/IAR x 1 Macierewicz na ćwiczeniach żołnierzy polskich i amerykańskich / 26 sek.
+
Dodaj do playlisty

- Mamy nadzieję, że będzie to być może system Patriot - dodał na konferencji prasowej w Skwierzynie minister obrony narodowej.

W konferencji prasowej, która odbyła się po zakończeniu polsko-amerykańskich ćwiczeń wojskowych "Panther Assurance" na terenie 35. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie, uczestniczył także ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

- Myślę, że pan ambasador, jak i ja, jesteśmy pod wrażeniem zarówno skuteczności, jak i precyzji działania zarówno rakiet Patriot, jak i polskiego sprzętu, ale przede wszystkim współdziałania żołnierzy, szybkości przemieszczania się zestawu Patriot do Polski i sprawności działania obu stron, co rodzi rzeczywiście nadzieję na dobre działanie w razie ewentualnego zagrożenia - powiedział Macierewicz.

TVN24/x-news

REKLAMA

- Rzeczywistym, długofalowym celem naszych (...) zamierzeń w tej sprawie jest po pierwsze trwałe stacjonowanie na terenie Polski sił NATO, jak i amerykańskich oraz trwałe posiadanie skutecznej obrony przeciwlotniczej. Mamy nadzieję, że będzie to być może system Patriot - dodał minister obrony.

Według niego, toczone są w tej sprawie rozmowy ze stroną amerykańską. - Liczymy na skuteczne negocjacje - podsumował.

"Warszawa jest miastem, z którego najlepiej widać to, co się dzieje na całym Wschodzie"

W wywiadzie dla NATO TV Chanel szef MON powiedział m.in., że Polska i Polacy są gotowi do daleko idących poświęceń, by wzmocnić obronę swojego kraju.

- Te 130 blisko mld zł, które jest planowane, to jest olbrzymi wysiłek narodowy w sytuacji, gdy odbudowujemy naszą gospodarkę, gdy zmieniamy nasz kraj, gdy unowocześniamy nasz przemysł. Mimo to, ze względu na zagrożenia jakie stoją przed Polską, ze względu na agresywną politykę Federacji Rosyjskiej mamy świadomość, że musimy zasadniczo zmienić nasze siły zbrojne i ten wydatek blisko 130 mld zł w najbliższych latach jest wynikiem sytuacji geopolitycznej w jakiej się znajduje Polska. Nie będziemy żałowali pieniędzy na dobrą broń i zwiększenie potencjału naszej armii – mówił Macierewicz dziennikarzom z NATO.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

wojsko1200.JPG
W 2016 roku będzie dwa razy więcej ćwiczeń niż w 2015

Minister dodał, że Polsce zależy na silnej i nowoczesnej armii, która wraz z sojusznikami będzie zdolna bronić nie tylko jej terytorium, ale i całą wschodnią flankę NATO. Szef MON odniósł się także do zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie.

- Warszawa jest pięknym, wielkim miastem, z którego najlepiej widać to, co się dzieje na całym Wschodzie, ale Warszawa jest także miastem, które wielokrotnie w swojej historii pokazało, że potrafi się bronić. Warto przypomnieć, 96 lat temu, to właśnie tutaj w Warszawie zatrzymano nawałę bolszewicką, która szła zniszczyć całą Europę. Będziemy mogli gościć szczyt NATO, który zdecyduje o zasadniczym wzmocnieniu wschodniej flanki NATO – mówił Macierewicz.

Ćwiczenia szokowe

Ambasador USA w Polsce Paul W. Jones zaznaczył, że ćwiczenie w Skwierzynie było dla amerykańskich żołnierzy tzw. ćwiczeniem szokowym, nieplanowanym. - Chcieliśmy w ten sposób przetestować, jak szybko są w stanie przemieścić siły, aby wzmocnić obronę przeciwlotniczą terytorium Polski. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak sprawnie się to odbyło – wyjaśnił ambasador USA.

REKLAMA

Podczas wizyty w Skwierzynie minister Macierewicz wraz z ambasadorem USA obejrzeli mobilne stanowisko dowodzenia polskiej baterii rakiet przeciwlotniczych i pokaz amerykańskiego systemu baterii Patriot z ładowaniem i kierowaniem walką przy użyciu tejże baterii. Bez wystrzeliwania samych rakiet, gdyż na to warunki w Skwierzynie nie pozwalają.

Zakończone w sobotę „Panther Assurance” to ćwiczenie obrony powietrznej zorganizowane w ramach wieloletniej współpracy amerykańsko-polskiej.

Podczas szkolenia od 12 do 16 stycznia prawie 200 żołnierzy z 35. Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej i stacjonującego w Baumholder w Niemczech amerykańskiego 5-7 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej (bAP) doskonaliło umiejętności w zakresie planowania i prowadzenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej ważnych obiektów.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

nato 1200 free.jpg
Polska liderem w szpicy NATO

Żołnierze trenowali odpieranie symulowanych ataków lotniczych, zmianę stanowisk ogniowych, załadunek i rozładunek wyrzutni, ochronę sił własnych, ostrzeganie i alarmowanie.

W manewrach wykorzystywano m.in. przeciwlotniczy zestaw rakietowy S-125 Newa SC z pojazdami i sprzętem towarzyszącym, a także amerykański system Patriot z baterii 5-7 bAP. Ćwiczenie miało charakter defensywny i nie były prowadzone strzelania rakietowe.

Styczniowe ćwiczenia to kontynuacja rotacyjnego szkolenia polsko-amerykańskiego z wykorzystaniem baterii Patriot, które rozpoczęło się w maju 2010 roku w Morągu.

Do tej pory partnerzy amerykańscy przeprowadzili 12 rotacji pododdziałów obrony powietrznej, które za każdym razem łączono ze szkoleniem specjalistów z dywizjonów 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, w której skład wchodzi 35. dywizjon w Skwierzynie.

REKLAMA

W 2016 r. we wszystkich ćwiczeniach bilateralnych i wielonarodowych na terenie Polski udział weźmie kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich, z tego do 10 tysięcy w manewrach Anakonda-16, poprzedzających lipcowy szczyt NATO w Warszawie.

W ubiegłym roku dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie powróciło do inicjatywy wspólnego szkolenia polskich i amerykańskich przeciwlotników. W ślad za tą decyzją, 20-27 marca 2015 r. odbyło się kolejne szkolenie, nazwane SBAD Detachment (Surface Based Air Defence Detachment).

Ćwiczenie "Panther Assurance" zapowiada cykl intensywnych przedsięwzięć szkoleniowych w wymiarze międzynarodowym, poprzedzających warszawski szczyt NATO.

Skwierzyna jest jedną z miejscowości, w których na mocy zawartego w ub. roku porozumienia między Polską a USA mają zostać zlokalizowane składy amerykańskiego sprzętu wojskowego. Ponadto Amerykanom zostaną udostępnione w tym celu tereny i obiekty w Łasku, Drawsku Pomorskim, Ciechanowie i Choszcznie.

REKLAMA

PAP/IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej