Warszawa: marsz w obronie Puszczy Białowieskiej. "W obronie tego, co zielone pójdziemy pod Kancelarię Premiera"
W Warszawie odbywa się dziś "Marsz Entów w obronie Puszczy Białowieskiej." Partia Zieloni nie zgadza się na wycinkę niemal pół miliona drzew w najstarszym lesie Polski.
2016-01-17, 12:18
Posłuchaj
O taką redukcję apelują Lasy Państwowe. Twierdzą, że inwazja kornika drukarza jest wyjątkowo duża i stanowi zagrożenie dla drzewostanu.
Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych mówi, że takiego nagłego rozrostu populacji korników nie odnotowano od wielu dekad. - Jego ofiarą padło już pół miliona drzew na terenie trzech nadleśnictw. W tym momencie martwych jest już 4 tysiące z 52 tysięcy drzewostanów, którymi opiekują się leśnicy- mówi Malinowska. Dodaje, że najczęściej kornik atakuje stare lub osłabione drzewa, ale tym razem jego ofiarą padają także te młode i silne.
Powiązany Artykuł
Bitwa o Puszczę Białowieską
Z kolei ekolodzy zapewniają, że natura sama da sobie radę.
REKLAMA
Protest rozpocznie się przy wejściu do Łazienek Królewskich od ulicy Agrykoli. Maciej Józefowicz z partii Zieloni mówi, że będzie można spotkać entów - strażników drzew z powieści Tolkiena "Jak las do opętanego żądzą władzy Makbeta, jak entowie we Władcy Pierścienia do mordercy lasów Sarumana, tak my w obronie tego, co zielone pójdziemy pod Kancelarię Premiera - mówi Józefowicz.
W marszu wezmą też udział członkowie Komitetu Obrony Demokracji, Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i Partii Razem.
Ostateczną decyzję w sprawie wycinki drzew ma podjąć minister środowiska.
***
REKLAMA
Puszcza Białowieska to ostatni las pierwotny na Niżu Europejskim. Jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.
Poza obszarem Białowieskiego Parku Narodowego puszczą administrują trzy nadleśnictwa Lasów Państwowych: Białowieża, Browsk i Hajnówka. Park obejmuje jedną szóstą powierzchni puszczy.
W ostatnich latach bez powodzenia zakończyły się próby powiększenia parku narodowego. W 2011 r. minister środowiska ograniczył jednak limity pozyskania drewna w puszczy, co miało poprawić ochronę, decyzje te były podtrzymane w 2012 r.
IAR,PAP,kh
REKLAMA
REKLAMA