Oscary 2016. Amerykańska Akademia Filmowa wprowadzi parytety?
Amerykańska Akademia Filmowa zapowiedziała zmiany, które mają doprowadzić do większego zróżnicowania jej składu.
2016-01-23, 12:26
Posłuchaj
Oscary bardziej zróżnicowane. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
To efekt kontrowersji związanych z przyznaniem drugi rok z rzędu wszystkim nominacji aktorskich wyłącznie białym artystom.
Ogłoszenie nominacji do tegorocznych Oscarów wywołało protesty czarnoskórych filmowców i aktywistów. Krytykowali oni Akademię za to, że wśród 40 aktorów nominowanych w tym i ubiegłym roku nie ma żadnego Afroamerykanina lub Latynosa.
Powiązany Artykuł
Bojkot "białych" Oscarów
Aktorka Jada Pinkett Smith i reżyser Spike Lee zapowiedzieli bojkot ceremonii oscarowej. Do krytyki przyłączyła się cześć białych twórców Hollywood, w tym takie sławy jak George Clooney.
OSCARY 2016 - serwis specjalny >>>
REKLAMA
Szefowa Amerykańskiej Akademii Filmowej Cheryl Boone Isaacs zasugerowała, że powodem takiego a nie innego wyboru nominowanych mógł być brak różnorodności w składzie tej organizacji.
W tej chwili aż 93 procent członków Akademii stanowią biali filmowcy, w 3/4 są to mężczyźni. Po wczorajszym nadzwyczajnym posiedzeniu, zarząd Amerykańskiej Akademii Filmowej zapowiedział podwojenie do roku 2020 reprezentacji mniejszości etnicznych oraz kobiet.
Cover Video/x-news
Obowiązujące dotychczas dożywotnie prawo głosowania na filmy, które potem ubiegają się o nominacje i Oscary, zostanie ograniczony do 10 lat - z możliwością przedłużenia, jeśli osoba głosująca w trakcie tej dekady była czynna zawodowo w przemyśle filmowym. Przy dorocznym powoływaniu nowych członków ma obowiązywać większa, światowa pula kandydatów, z naciskiem na przedstawicieli mniejszości.
Ponadto 51-osobowy zarząd zostanie powiększony o trzy stanowiska. Według branżowego czasopisma "Hollywood Reporter" obecnie w zarządzie zasiada zaledwie 17 kobiet, a jego szefowa Cheryl Boone Isaacs jest w nim jedyną Afroamerykanką.
Członkowie Akademii decydują w głosowaniu o przyznaniu nominacji i samych Oscarów. 94 proc. uprawnionych do głosowania członków to biali, 77 proc. - mężczyźni, a średni wiek to 62 lata - informował w 2012 roku "Los Angeles Times".
REKLAMA
IAR, PAP, bk
REKLAMA