Kryzys migracyjny. Narada liderów UE z przedstawicielami Bałkanów

Przez kraje Bałkanów Zachodnich wiedzie szlak, którym z Grecji do Europy próbują przedostać się uchodźcy, oraz migranci zarobkowi. Najbardziej narażona na presję migracyjną jest Macedonia. Kraje Grupy Wyszehradzkiej zaoferowały jej pomoc w ochronie granicy z Grecją.

2016-02-17, 08:03

Kryzys migracyjny. Narada liderów UE z przedstawicielami Bałkanów
Austria wprowadza szczegółowe kontrole na swoich granicach . Foto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Posłuchaj

NATO będzie pomagać Ankarze w walce z przemytnikami imigrantów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W Brukseli wywołało to niepokój i komentarze, że mur na granicy to oferta skierowana przeciwko unijnemu państwu - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Ten temat został poruszony też we wtorek podczas brukselskiego spotkania unijnych ministrów do spraw europejskich. Przedstawiciel Polski Konrad Szymański rozwiewał obawy, że to nie jest oferta wymierzona przeciwko komukolwiek. - Grupa Wyszehradzka buduje swoją zdolność do wsparcia rozwiązań europejskich, tak pod względem finansowym, technicznym, jak i politycznym. To nie będzie żadna alternatywa. Granica macedońska pozostaje problemem europejskim - mówił wiceminister spraw zagranicznych. W Brukseli panuje przekonanie, że pomoc dla Macedonii powinna być zrównoważona z podobną ofertą dla Grecji.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel studzi z kolei oczekiwania przed rozpoczynającym się w czwartek unijnym szczytem w Brukseli – informuje korespondent Polskiego Radia Wojciech Szymański. Szefowa niemieckiego rządu powiedziała, że nie zapadną na nim decyzje w sprawie rozdziału kolejnych kontyngentów uchodźców.

FILM: Macedończycy wznoszą zasieki na granicy z Grecją. Budowę płotu dozbrojonego drutem kolczastym wizytował macedoński prezydent Gjorge Ivanov. Płot biegnie równolegle do już istniejącego i jest stawiany pięć metrów od niego. Zasieki mające powstrzymać masowe migracje rozciągać się będzie na długości 37 kilometrów. Przez Macedonię przebiega część popularnego szlaku migracyjnego. Podążają nim uchodźcy, którzy na północ Europy próbują przedostać się z Grecji, do której dotarli przez Morze Śródziemne.

REKLAMA

RUPTLY/x-news

Merkel przyznała, że rozdział uchodźców pomiędzy kraje członkowskie praktycznie nie działa. Ze 160 tysięcy, o których była mowa w ubiegłym roku, rozlokowano jak dotąd zaledwie tysiąc osób. Jak stwierdziła, Unia wystawiłaby się na pośmiewisko, gdyby podjęła teraz decyzję o kolejnych kontyngentach. Zamiast tego Merkel będzie starała się zbudować koalicję chętnych krajów, które dobrowolnie przyjmą do siebie syryjskich uchodźców przebywających w Turcji. To część umowy jaką Unia zawarła z Ankarą.

Merkel przedstawi dziś w Bundestagu informację rządu przed unijnym szczytem. Przed każdym wyjazdem do Brukseli Angela Merkel przedstawia parlamentowi stanowisko swojego gabinetu.

Z kolei korespondent Polskiego Radia Tomasz Dawid Jędruchów podaje, że będą szczegółowe kontrole graniczne na kolejnych austriackich przejściach. Poinformowała o tym minister spraw wewnętrznych tego kraju Johanna Mikl-Leitner.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

imigranci 1200
Kryzys migracyjny

Wprowadzając takie kontrole Austriacy przygotowują się na wzrost liczby imigrantów z południa i wschodu. Dlatego policja pojawi się na przejściach granicznych łączących Austrię z Węgrami, Słowenią i Włochami. Jak tłumaczy austriacka minister spraw wewnętrznych kontrole będą wprowadzane w zależności od sytuacji. Zapewniła, że służby są dobrze przygotowane na wypadek, gdyby doszło do zmiany trasy migracji. I właśnie taka ewentualność sprawiła, że Wiedeń porozumiał się z rządami federalnymi co do tego, że policja powinna być elastyczna. Dlatego opracowano procedury kontrolne dla dwunastu kolejnych przejść.

Do tej pory w większości przypadków kontrole były jedynie wyrywkowe. Teraz szczegółowo będą sprawdzane osoby, samochody i pociągi przekraczające austriacką granicę. Na razie Austriacy nie chcą zdradzić, jak długo potrwa zaostrzony reżim.

pp/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej