Szef KE: pierwsze postępy w opanowaniu kryzysu migracyjnego
W 2015 roku do Niemiec przybyło ponad 1,1 mln migrantów. Według dziennika "Rheinische Post" rząd Niemiec liczy się w tym roku z przyjazdem pół miliona uchodźców, jednak MSW i Federalny Urząd Migracji i Uchodźców (BAMF) zdementowały tę informację.
2016-02-17, 11:32
Posłuchaj
NATO będzie pomagać Ankarze w walce z przemytnikami imigrantów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
- Trochę potrwa zanim zaczniemy odczuwać skutki wszystkich działań, jakie podjęliśmy w ostatnich tygodniach i miesiącach - podkreślił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w rozmowie z dziennikiem "Bild".
Oznajmił, że pierwsze rezultaty już widać, np. w Grecji, gdzie we wrześniu 2015 roku odciski palców pobierano od 8 proc. migrantów, a obecnie - od 90 proc. Ponadto - jak przypomniał Juncker - dzięki porozumieniu z Turcją zmniejszyła się liczba przybywających przez Grecję migrantów z 7 tys. osób dziennie w październiku i 3,5 tys. w grudniu do 2 tys. obecnie; są to dane unijnej agencji ochrony granic Frontex.
Wywiad ukazał się w przeddzień szczytu UE, na którym przywódcy państw członkowskich będą omawiać w Brukseli sprawy związane z kryzysem migracyjnym oraz projekt porozumienia z Wielką Brytanią w sprawie postulowanej przez rząd tego kraju reformy Wspólnoty.
REKLAMA
FILM: Macedończycy wznoszą zasieki na granicy z Grecją. Budowę płotu dozbrojonego drutem kolczastym wizytował macedoński prezydent Gjorge Ivanov. Płot biegnie równolegle do już istniejącego i jest stawiany pięć metrów od niego. Zasieki mające powstrzymać masowe migracje rozciągać się będzie na długości 37 kilometrów. Przez Macedonię przebiega część popularnego szlaku migracyjnego. Podążają nim uchodźcy, którzy na północ Europy próbują przedostać się z Grecji, do której dotarli przez Morze Śródziemne.
RUPTLY/x-news
Szef KE z uznaniem wypowiedział się o liberalnej polityce wobec uchodźców prowadzonej przez rząd Merkel. Zaznaczył, że do głowy rządu należy konsekwentne trzymanie się obranej linii w obliczu nacisków, i zasugerował, że Merkel "przetrzyma swoich krytyków", a "historia przyzna jej rację".
CZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Kryzys migracyjny
Juncker porównał szefową niemieckiego rządu do byłego kanclerza Helmuta Kohla, który forsował pomysł zjednoczenia Niemiec po upadku muru berlińskiego.
Zapytany o państwa Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Polska, Węgry), które na spotkaniu w poniedziałek zaoferowały Macedonii pomoc w zamknięciu granicy z Grecją, Juncker odparł: "Współpracowanie z państwami trzecimi w celu zamknięcia granicy (łączącej takie kraje) z jednym z państw unijnych jest zarówno prawnie niedopuszczalne, jak i politycznie nie do przyjęcia".
pp/PAP/IAR
REKLAMA