Barack Obama w marcu odwiedzi Hawanę. To pierwsza od 88 lat wizyta prezydenta USA na Kubie
Wizyta w Hawanie będzie częścią podróży amerykańskiego przywódcy do Ameryki Łacińskiej. Wyjazd Obamy na Kubę potwierdziły źródła rządowe w Waszyngtonie.
2016-02-18, 21:20
Posłuchaj
Według amerykańskiej telewizji ABC News Barack Obama odwiedzi Kubę 21 i 22 marca. Z Waszyngtonu relacja Marka Wałkuskiego/IAR
Dodaj do playlisty
- Ta historyczna wizyta (...) to kolejna demonstracja zobowiązania prezydenta na rzecz nowego kursu w relacjach między USA a Kubą - oświadczył rzecznik prasowy Obamy w opublikowanym w czwartek komunikacie. Wizyta - dodał - ma służyć dalszej normalizacji stosunków z Kubą, w tym zacieśnianiu więzi handlowych i międzyludzkich, by "poprawić poziom życia Kubańczyków oraz wyrazić nasze poparcie dla praw człowieka".
Biały Dom podkreślił, że oprócz spotkania z prezydentem Kuby Raulem Castro Obama będzie miał okazję porozmawiać z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i przedsiębiorcami. W podróży będzie mu towarzyszyć Pierwsza Dama Michelle.
Z Kuby para prezydencka uda się do Argentyny, gdzie zostanie przyjęta przez nowego prezydenta tego kraju Mauricio Macriego. Biały Dom podkreśla, że od prawie dwóch dekad żaden prezydent USA nie złożył merytorycznej wizyty w Argentynie - trzecim z największych krajów Ameryki Łacińskiej.
Poprzednia wizyta prezydenta
Ostatnim urzędującym prezydentem USA, który odwiedził Kubę, był prezydent John Calvin Coolidge (w styczniu 1928 roku). W 2011 roku na Kubę pojechał były prezydent USA Jimmy Carter.
REKLAMA
USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku w odpowiedzi na wzrost napięć z rewolucyjnym rządem Fidela Castro. W grudniu 2014 roku prezydenci USA i Kuby, Barack Obama i Raul Castro, ogłosili historyczne ocieplenie relacji po ponad 50 latach zimnej wojny amerykańsko-kubańskiej.
Przywódcy obu krajów spotkali się po raz pierwszy twarzą w twarz w kwietniu ubiegłego roku w Panamie, na marginesie odbywającego się w tym kraju Szczytu Ameryk.
Administracja Baracka Obamy zapowiedziała przywracanie stosunków dyplomatycznych z Kubą pod koniec 2014 roku. Jednym z najważniejszych postanowień było wznowienie prac placówek dyplomatycznych obu krajów.
Po raz pierwszy od 1961 r. kubańska flaga pojawiła się na willi przy 16. ulicy w Waszyngtonie, w której dotąd była Sekcja Interesów kubańskich w USA. W uroczystości brał udział szef kubańskiej dyplomacji. Była to pierwsza od 1959 roku jego wizyta w stolicy USA.
REKLAMA
Przed dwoma miesiącami prezydent Obama powiedział w jednym z wywiadów, że ma nadzieję odwiedzić Kubę w 2016 roku, ale tylko pod warunkiem, że "poczynione zostaną wystarczające postępy" w relacjach dwustronnych.
Dwustronna komisja
Od jesieni działa dwustronna komisja w ramach której prowadzone są rozmowy na sporne tematy. Poruszane są kwestie m.in. bezpieczeństwa na morzu, zmian klimatycznych i współpracy w dziedzinie ochrony środowiska.
Trudną pulę stanowią prawa człowieka, problemy bezpieczeństwa, sprawa zbiegów (poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości USA) oraz roszczenia ekonomiczne obu stron.
Jednym z efektów pracy komisji było niedawne przywrócenie regularnych przewozów lotniczych między Kubą a USA.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prezydent USA znosi kolejne restrykcje wobec Kuby
To kolejny krok w kierunku normalizacji stosunków po ponad pół wieku izolacji Hawany przez Waszyngton. W dalszym ciągu będzie jednak zabroniona bezpośrednia turystyka między państwami.
Porozumienie o przywróceniu regularnych przewozów lotniczych podpisały Ministerstwa transportu Stanów Zjednoczonych i Kuby.
W myśl kolejnego porozumienia pomiędzy Hawaną a Waszyngtonem, amerykańskie linie lotnicze będą mogły teraz ubiegać się o przyznanie im prawa do regularnych lotów pasażerskich i cargo pomiędzy USA a Kubą. Rejsy takie wstrzymano ponad pół wieku temu.
Obywatele Stanów Zjednoczonych będą jednak mogli bezpośrednio podróżować na wyspę w 12 ściśle określonych przypadkach. Należy do nich m.in. wymiana kulturalna, podróż sportowców czy dziennikarzy. W celu turystycznym, Amerykanie na Kubę mogą się dostać przez Kanadę czy Meksyk.
REKLAMA
Nadal będzie obowiązywać też embargo handlowe. Może je znieść Kongres w Waszyngtonie, ale jest on zdominowany przez Republikanów, którzy są przeciwni takim rozwiązaniom.
Oznaka zmian na Kubie. Kraj otwiera się na internet/RUPTLY/x-news
IAR/PAP/iz
REKLAMA