Dokumenty generała Kiszczaka. Lech Wałęsa: nigdy nie współpracowałem z SB
Nigdy nie zgodziłem się na współpracę i żadnej mojej wypowiedzi nie można zaliczyć jako donos - powiedział były prezydent Lech Wałęsa, komentując sprawę dokumentów zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka.
2016-02-20, 21:36
Posłuchaj
Łukasz Kamiński o dokumentach zabezpieczonych w domu generała Kiszczaka (IAR)
Dodaj do playlisty
W czwartek IPN podał, że w zabezpieczonych dokumentach w domu gen. Kiszczaka znajduje się m.in. teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują lata 1970-1976. Według opinii eksperta archiwisty uczestniczącego w badaniu tych dokumentów są one autentyczne.
W sobotnim wywiadzie dla TVN24 Wałęsa, który przebywa na Florydzie, pytany o to zobowiązanie odparł, że "chciałby widzieć ten dokument i inne dokumenty (zabezpieczone w domu gen. Kiszczaka) i wtedy będzie można powiedzieć", co to za dokument.
"To są fakty"
- Jeszcze raz powtórzę, nigdy nie zgodziłem się na współpracę (...), żadnej mojej wypowiedzi nie można zaliczyć jako donos, nie brałem żadnych pieniędzy i to są fakty - podkreślał były prezydent.
Powiązany Artykuł

Wiemy, kiedy IPN udostępni dokumenty ws. TW "Bolka"
- Ja wiem, co zrobiłem. Wiem, że byłem stuprocentowo oddany walce. Poświęciłem rodzinę, żonę, wszystko dla walki - dodał. W ocenie Lecha Wałęsy "obecnie mamy wolność, ale nie ma prawa i to powoduje takie zdziczenia".
REKLAMA
Dopytywany o moment ujawnienia teczek przechowywanych przez gen. Kiszczaka ocenił, że "jest to wojna". - Chcą osadzić jakiegoś innego bohatera, który był tchórzem (...) - mówił Wałęsa. Nie powiedział jednak kogo ma na myśli.
Wpisy na blogu
We wpisie na mikroblogu Lech Wałęsa napisał w sobotę przed południem m.in.: "Oczekuję na fizycznych podrabiaczy tej prowokacji. Oczekuję na człowieka, który to umożliwił. Pytanie jest, czy od początku była to przygotowana prowokacja i ja się na to dałem nabrać. (...) Był Pan nie esbekiem, a kontrwywiadem".
Z kolei w piątkowych wpisach na blogu były prezydent podkreślał, że nie współpracował z SB, ale popełnił błąd, dał słowo "sprawcy" i nie może ujawnić prawdy. W późniejszym wpisie wskazał, że jako donosy mogły zostać wykorzystane jego odręczne notatki zarekwirowane podczas rewizji.
Podczas sobotniej konferencji prasowej prezes IPN Łukasz Kamiński poinformował, że dokumenty z pierwszego pakietu zawierającego teczki: osobową i pracy agenta SB "Bolka", zabezpieczone w domu gen. Kiszczaka, będą udostępnione, w celach badań naukowych i dziennikarskich, od godz. 12 w poniedziałek w czytelni przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie.
REKLAMA
Pytany, co będzie się działo ze strony IPN po udostępnieniu materiałów, odpowiedział: "(...) z pewnością w ramach istniejących procedur te dokumenty będą poddane różnego rodzaju badaniom, weryfikacji, w tym także ekspertyzom typu grafologicznego".
***
Były prezydent Lech Wałęsa był oskarżany o bycie TW "Bolkiem", wiele razy temu zaprzeczał. W 2000 r. Sąd Lustracyjny orzekł, że Wałęsa złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne, iż nie był agentem służb PRL. Sąd uznał wówczas, że SB fałszowała akta dotyczące Wałęsy i nie ma - oprócz wypisu z rejestru SB - jakiegokolwiek dowodu, który potwierdzałby fakt współpracy Wałęsy jako TW "Bolek".
W 2010 r. pion lustracyjny IPN uznał, że nie wystąpi o wznowienie procesu lustracyjnego Wałęsy, bo ocenił, że wydana przez Instytut słynna książka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" autorstwa Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka "nie przynosi nowych faktów". Książka stawiała tezę, że Wałęsa był agentem SB w początkach lat 70., a jego proces lustracyjny był nierzetelny.
REKLAMA
(Film - IPN: udostępnianie dokumentów z domu Czesława Kiszczaka rozpocznie się w poniedziałek/ Źródło: TVN24/x-news)
W styczniu 2016 r. Wałęsa poprosił IPN o zorganizowanie spotkania z osobami, które zarzucają mu agenturalną przeszłość, jednak na początku lutego nie zgodził się na proponowane przez Instytut warunki debaty. IPN uznał, że w tej sytuacji do debaty nie dojdzie.
Do udziału w debacie zostali zaproszeni Cenckiewicz i Gontarczyk, a także reżyser Grzegorz Braun, dr Andrzej Drzycimski (odmówił udziału), dr Grzegorz Majchrzak, Piotr Semka, dr hab. Jan Skórzyński (odmówił udziału) i Paweł Zyzak. Debatę miał poprowadzić dziennikarz Adam Hlebowicz.
Lech Wałęsa w piśmie, które opublikował na swoim blogu, pisał, że proponuje publiczny finał sprawy tzw. Bolka, mając na względzie prawdę historyczną, powołując się na właściwą rolę IPN, a jednocześnie trwający nieustannie stalking, "tak w tradycyjnych środkach przekazu medialnego, jak i w przestrzeni internetowej".
REKLAMA
PAP/IAR/aj
REKLAMA