X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Trzeci Majdan w Kijowie. "Nieudana prowokacja Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 16:00
Próby wywołania nowych protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie są nieudaną prowokacją, którą zorganizowała Rosja, ale Ukraińcy pokazali, że są odpowiedzialni – oświadczył Petro Poroszenko.
Audio
  • Mijają dwa lata od chwili kiedy zakończyła się prezydentura Wiktora Janukowycza. Relacja z Kijowa Pawła Buszko/IAR
  • Komisja Europejska apeluje do Ukrainy, by kontynuowała reformy. Z Brukseli relacja Magdaleny Skajewskiej/IAR
Protest w Kojowie, w druga rocznicę Majdanu
Protest w Kojowie, w druga rocznicę MajdanuFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Szef państwa odniósł się do haseł o potrzebie nowej rewolucji, głoszonych na Majdanie w sobotę, w drugą rocznicę najbardziej krwawych wydarzeń podczas protestów masowych z przełomu 2013 i 2014 r.

- Kremlowska propaganda zrobiła wszystko, by ten dzień wyglądał inaczej. Właśnie po to przygotowane były wcześniej hasła o trzecim Majdanie – powiedział Poroszenko.

RUPTLY/x-news

W weekend grupa osób z nieznanej dotychczas organizacji o nazwie Rewolucyjne Siły Prawicowe pojawiła się na Majdanie z hasłami o konieczności "nowej rewolucji" na Ukrainie. Miałaby ona doprowadzić do zakończenia poprzedniej rewolucji z przełomu 2013 i 2014 roku, która zakończyła się obaleniem ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza. Na Majdanie rozbito nawet kilka namiotów, jednak w poniedziałek zostały one uprzątnięte przez służby komunalne.

Od soboty do poniedziałku na Ukrainie doszło także do kilku ataków na placówki działających tu rosyjskich banków. W Kijowie zdemolowano siedzibę Sbierbanku i Alfa-banku, w Mariupolu Sbierbank został obrzucony kamieniami. We Lwowie w kierunku Sbierbank i banku WTB poleciały butelki z benzyną. Jeden z oddziałów Sbierbanku w tym mieście doszczętnie spłonął. Sprawcy nie zostali ujęci.

Storyful/x-news

Minęły dwa lata od usunięcia Janukowycza

22 lutego mijają dwa lata od wymuszonego zakończenia prezydentury Wiktora Janukowycza. Po krwawym stłumieniu protestów uciekł z Kijowa do Rosji, a Rada Najwyższa pozbawiła go stanowiska. Wydarzenia te   poprzedziły protesty na Majdanie, które kosztowały życie ponad 100 demonstrantów.

Teraz sytuacja także jest daleka o pełnej stabilizacji. Wprawdzie w ubiegłym tygodniu prezydent Proszonoko zaapelował o dymisję rządu Jaceniuka, ale ukraiński parlament odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec gabinetu. Tuż po tym zdarzeniu przestała jednak istnieć rządowa koalicja po tym, jak opuściło ją ugrupowanie Julii Tymoszenko - Batkiwszczyna, i partia mera Lwowa Andrija Sadowego - Samopomoc.

Na Ukrainie proces reform jest hamowany przez władze, niezadowolenie społeczeństwa jest duże, ale  wybuch kolejnej rewolucji jest wątpliwy. Takiego zdania są polscy eksperci.

Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej" powiedział w Polskim Radiu 24, że po rewolucji godności Ukraińcy trzeźwo i realistycznie patrzyli na polityków, którzy objęli władzę. Bardzo dobrze znali na przykład Petra Poroszenkę, jeszcze przed tym, jak objął on stanowisko prezydenta.

Czytaj więcej
Jaceniuk 1200.jpg
Ukraina: nie będzie dymisji rządu Arsenija Jaceniuka

Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich potwierdził, że ukraińskie elity po rewolucji zmieniły się w niewielkim stopniu. Jak twierdzi, cały czas widać dawne schematy i formy działania, które ukształtowały się w czasach radzieckich i w okresie po upadku ZSRR.

Rządzący rozpoczynają bardzo powoli walkę z korupcją, ale odbywa się to w złej sytuacji gospodarczej. Wywołuje to frustrację społeczeństwa, ale jak podkreśla Nedim Usejnow z Fundacji Solidarności Międzynarodowej, na razie daleko jest do kolejnej rewolucji.

Ukraińcy zdają sobie sprawę, że wszelkie masowe demonstracje mogą zachwiać kruchą stabilizacją panującą w ich kraju - mówi Usejnow.

Apel Komisji Europejskiej do Kijowa

W drugą rocznicę wydarzeń na Majdanie swoją ocenię sytuacji na Ukrainie przedstawiła Komisja Europejska. Jej zdaniem, Kijów z powodu kryzysu politycznego jest na rozdrożu. Dlatego rzeczniczka KE Natasha Bertaud napisała w komunikacie, że w tym trudnym czasie polityczni przywódcy Ukrainy powinni skupić się na dążeniu do dalszych reform.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

IAR/PAP/iz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef KE rozmawiał z Petrem Poroszenką. "Ukraina musi dalej podążać drogą reform"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 15:12
Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker rozmawiał przez telefon z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.
rozwiń zwiń