WHO: ponad miliard młodych ludzi narażonych jest na uszkodzenie lub utratę słuchu. Dziś Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu

5 procent ludzi na świecie, czyli około 360 milionów cierpi na poważne zaburzenia słuchu. Problemy ze słuchem mogą pojawić się już we wczesnym dzieciństwie.

2016-03-03, 08:54

WHO: ponad miliard młodych ludzi narażonych jest na uszkodzenie lub utratę słuchu. Dziś Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu
Pierwsze objawy pogorszenia słuchu to przemijające szumy uszne. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Krajowy konsultant w dziedzinie otorynolaryngologii, profesor Henryk Skarżyński podkreśla, że mogą one być skutkiem takich chorób jak świnka, odra, zapalenie opon mózgowych, a nawet przewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych.

Profesor Skarżyński do głównych przyczyn pogorszenia się słuchu zaliczył głośne słuchanie muzyki oraz narażenie na hałas w pracy. Pierwsze objawy pogorszenia słuchu to przemijające szumy uszne.

WHO: sprawa jest poważna

Słuchanie muzyki powinno być bezpieczne, tak, by nie niszczyło słuchu. Za wysoki poziom hałasu bywa w klubach, barach oraz na stadionach. Kłopotem stały się też smartfony, które służą jako podręczne odtwarzacze muzyki.

Sprawa jest poważna, podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, bo potencjalne konsekwencje nadmiaru hałasu to utrata zdrowia fizycznego i psychicznego czy kłopoty z uczeniem się.

REKLAMA

W tym roku eksperci zwracają uwagę na młodych. Według statystyk WHO narażonych na uszkodzenie lub utratę słuchu jest ponad miliard młodych ludzi na całym świecie.

Konferencja i panel dyskusyjny

Z okazji Międzynarodowego Dnia dla Ucha i Słuchu w Krynicy Zdrój rozpocznie się 3 dniowa konferencja naukowa pt. "Wytyczne w otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii". Podczas konferencji omawiana będzie diagnostyka, leczenie i rehabilitacja w zaburzeniach słuchu, głosu i mowy, chorobach nosa, gardła, uszu i krtani oraz zagadnienia dotyczące implantów słuchowych.

Zaplanowano również panel dyskusyjny konsultantów krajowych i wojewódzkich otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii, którego celem jest przygotowanie praktycznych wytycznych dla środowiska medycznego.

IAR,kh

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej