Przywódca Państwa Islamskiego został ciężko ranny podczas nalotu
Wcześniej Stany Zjednoczone wyznaczyły nagrodę w wysokości 5 mln dolarów za informacje o wywodzącym się z Gruzji Czeczenie - Abu Omarze al-Sziszanim.
2016-03-10, 09:18
Jak podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, Abu Omar al-Sziszani, czyli Tarchan Batiraszwili, jak zapisano w jego gruzińskim paszporcie, jeden z przywódców Państwa Islamskiego, został ciężko ranny 4 marca podczas nalotu koalicji pod wodzą USA w pobliżu miasta al-Szadad.
- Przewieziono go z północno-wchodniej Syrii do prowincji (muhafazy) Ar-Rakka, gdzie zajmują się nim związani z IS europejscy lekarze - poinformował Abdel Rahmane, szef Obserwatorium.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny >>>
Wcześniej podano, a co potwierdził Pentagon, że dżihadysta, sprawujący w Państwie Islamskim funkcję ministra wojny, zginął w wyniku bombardowania wraz ze swoimi 12 ludźmi. Tymczasem Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podkreśliło, że śmierć ponieśli jedynie członkowie ochrony "Omara Czeczena".
Ojciec dżiahadysty, Tajmuraz Batiraszwili, powiedział rosyjskiej agencji Interfaks, że nie jest w stanie potwierdzić zgonu. - Ogłaszają śmierć mojego syna przynajmniej raz na miesiąc - wskazał.
Wojna w Syrii
Sytuacja w Syrii jest bardzo trudna od ponad czterech lat. W marcu 2011 roku obywatele tego kraju wyszli na ulice, by protestować przeciwko władzom, a w szczególności przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Protesty zostały brutalnie zdławione przez służby bezpieczeństwa. Wówczas wybuchło zbrojne powstanie, które następnie przeobraziło się w wojnę domową.
W 2013 roku konflikt - wraz ze wzrostem znaczenia dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie (IS) - zmienił swoje oblicze. Radykałowie walczą już nie tylko z syryjskimi wojskami rządowymi, ale także z innymi ugrupowaniami rebelianckimi. Pod koniec czerwca 2014 roku bojownicy z IS proklamowali na zajętych przez siebie terytoriach w Syrii kalifat.
Międzynarodowa koalicja, której liderem są Stany Zjednoczone, prowadzi walkę z bojownikami Państwa Islamskiego od września 2014 roku. 30 września 2015 roku kampanię lotniczą w Syrii rozpoczęła Rosja.
Prowadzone pod egidą ONZ negocjacje w sprawie zakończenia konfliktu syryjskiego formalnie rozpoczęły się 29 stycznia i zostały zawieszone 3 lutego, gdy syryjska armia wierna prezydentowi przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa przełamała okrążenie wokół dwóch strategicznych wiosek na północ od Aleppo, obleganych od prawie trzech lat przez siły opozycyjne.
REKLAMA
27 lutego wprowadzono w kraju zawieszenie broni. W piątek do Genewy ma dotrzeć oficjalna delegacja syryjskiego rządu, by 14 marca podjąć rozmowy pokojowe pod auspicjami ONZ.
x-news.pl, RUPTLY
PAP, IAR, kk
REKLAMA