Przygotowania do realizacji umowy UE-Turcja. Polska pomoże Grecji

2016-03-19, 15:29

Przygotowania do realizacji umowy UE-Turcja. Polska pomoże Grecji
Migranci w obozie na północy Grecji. Foto: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Komisja Europejska rozpoczyna zbieranie ofert z państw członkowskich. Polska deklaruje wsparcie techniczne dla Grecji.

Posłuchaj

Grecja o porozumieniu Unia-Turcja. Beata Kukiel-Vraila z Aten (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Od niedzieli wszyscy nielegalni migranci i uchodźcy, którzy podejmą próbę przeprawy z Turcji do Europy, będą zawracani.

Powiązany Artykuł

16318144.jpg
Beata Szydło: porozumienie UE z Turcją spełnia oczekiwania Polski

Nie będzie masowych deportacji i przesiedleń, każdy uciekinier będzie mógł wystąpić o azyl, jego wniosek będzie rozpatrzony i będzie możliwe odwołanie od decyzji odmownej. By zrealizować porozumienie, Grecja będzie potrzebowała wsparcia - pograniczników, ekspertów, sędziów - w sumie kilku tysięcy osób.

Wsparcie z Polski

Premier Beata Szydło zadeklarowała w piątek na zakończenie unijnego szczytu udział Polski w tych działaniach. - Jesteśmy przygotowani, żeby wysłać kilkaset osób - pograniczników, policjantów, tych wszystkich, którzy będą potrzebni do zabezpieczania granic, do pomocy Grecji. Również zadeklarowaliśmy udzielenie pomocy sprzętowej - powiedziała polska premier. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Polska jest gotowa zaoferować wysłanie 250 pograniczników i 330 policjantów.

Źródło: TVN24/x-news

Unia Europejska w zamian za zgodę Turcji na przyjmowanie migrantów i uchodźców z Grecji obiecała przyjęcie syryjskich uchodźców z tureckich obozów. Przesiedlenia będą dobrowolne i te deklaracje również dziś mają zacząć spływać do Brukseli. Komisja Europejska oczekuje, że wypełnione będą wcześniejsze zobowiązania. Warszawa nie zamierza się spieszyć, chce dokładnie sprawdzić pod kątem bezpieczeństwa wszystkich uchodźców, którzy mieliby przyjechać do naszego kraju.

"Dyplomatyczny sukces"

Rząd w Atenach uważa, że porozumienie Unia Europejska-Turcja w sprawie przezwyciężenia kryzysu migracyjnego jest dyplomatycznym sukcesem. Zdaniem greckiej opozycji, to pozytywny krok, ale wszystko zależy od skuteczności jego realizacji. Natomiast greckie media piszą o skali operacji, która może przerosnąć możliwości kraju.

Powiązany Artykuł

imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Politycy i eksperci w Grecji zgadzają się co do tego, że już samo zawarcie porozumienia jest dużym osiągnięciem, bo gdyby do niego nie doszło, nie byłoby szans na poprawę sytuacji. Teraz, po zamknięciu granic na tzw. szlaku bałkańskim, Grecja stała się przymusową przystanią dla tysięcy migrantów, a każdego dnia przybywają kolejni.

Greckie media podkreślają, że największy ciężar porozumienia spada na Ateny i dopiero w praktyce okaże się, czy i na ile jest ono skuteczne. Zaznaczają, że cała operacja jest trudna do przeprowadzenia ze względów logistycznych i potrzebna będzie duża pomoc ze strony Wspólnoty. W związku z tym wątpią, żeby mogła się rozpocząć tak jak to ustalono - w najbliższych dniach.

Zgodnie z porozumieniem Unia-Turcja, od niedzieli wszyscy migranci i uchodźcy, którzy dotrą na greckie wyspy, będą zawracani do Turcji. Będą jednak mogli ubiegać się o azyl, a grecki rząd będzie musiał rozpatrzyć każdą sprawę indywidualnie.

IAR, to

Polecane

Wróć do strony głównej