Zmiana czasu na letni. W Wielkanoc przestawimy zegarki
W nocy z soboty na niedzielę o godzinie 2.00 trzeba przestawić wskazówki zegarów na godzinę 3.00.
2016-03-26, 09:54
W wielkanocną niedzielę będziemy spać o godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy 30 października.
Stosowanie czasu letniego pozwala wiosną, latem i wczesną jesienią na "przedłużenie" zegarowego dnia o godzinę. Dzięki temu w ciągu dnia dłużej cieszymy się naturalnym światłem.
Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, oprócz efektywniejszego wykorzystania światła dziennego, ma się przyczynić do oszczędności energii, jednak wielu ekspertów podważa wynikające z tego korzyści.
Zmianę czasu stosuje się w blisko 70. krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich państwach europejskich z wyjątkiem Islandii. Czasu nie zmieniają też Białoruś i Rosja.
REKLAMA
Z czasu letniego i zimowego korzystają między innymi, Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Australia i Nowa Zelandia, a także od niedawna - Kuba. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. W Afryce czas letni mają Maroko, Libia i Namibia. Zmiany czasu nie stosuje się natomiast w większości krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.
Podział na czas letni i zimowy sięga początków XX wieku. Pierwsi wprowadzili czas letni, zwany "czasem wojennym", Niemcy w 1916 roku. Kolejnym państwem była Wielka Brytania. W Polsce zmiana czasu obowiązywała w okresie międzywojennym, a także w czasie okupacji niemieckiej.
W powojennej Polsce czas letni był wprowadzany w latach 1946-1949, potem 1957-1964 oraz ponownie od 1977 roku. Wtedy jednak obowiązywał miesiąc krócej niż w krajach Europy Zachodniej. Obecnie czas letni jest wprowadzany zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z 2001 roku.
W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku, w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.
REKLAMA
IAR, bk
REKLAMA