W nocy przeszliśmy na czas letni. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu
Zmianę czasu stosuje się w blisko 70. krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich państwach europejskich z wyjątkiem Islandii. Czasu nie zmieniają też Białoruś i Rosja.
2016-03-27, 06:49
Posłuchaj
W nocy z soboty na niedzielę o godzinie drugiej przestawiliśmy wskazówki zegarów na trzecią.
Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski przypomina, że czas zmieniamy w celu zmniejszenia zużycia prądu latem, poprzez lepsze wykorzystanie światła dziennego. Dodaje jednak, że współcześnie te oszczędności są niewielkie. To dlatego, że wiele osób pracuje w biurach, gdzie niezależnie od pory dnia włączone są światła i urządzenia elektroniczne. Latem sporo prądu zużywają też klimatyzatory.
Kto zmienia czas?
Piotr Bielski uważa, że warto się zastanowić, czy nie zrezygnować z różnicowania czasu na letni i zimowy. Zaznacza jednak, że miałoby to sens, gdyby wszystkie państwa porozumiały się w tej sprawie. W przeciwnym razie doprowadziłoby to do sporego chaosu.
Z czasu letniego i zimowego korzystają między innymi, Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Australia i Nowa Zelandia, a także od niedawna - Kuba. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. W Afryce czas letni mają Maroko, Libia i Namibia. Zmiany czasu nie stosuje się natomiast w większości krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.
REKLAMA
Podział na czas letni i zimowy sięga początków XX wieku
Pierwsi wprowadzili czas letni, zwany "czasem wojennym", Niemcy w 1916 roku. Kolejnym państwem była Wielka Brytania. W Polsce zmiana czasu obowiązywała w okresie międzywojennym, a także w czasie okupacji niemieckiej.
W powojennej Polsce czas letni był wprowadzany w latach 1946-1949, potem 1957-1964 oraz ponownie od 1977 roku. Wtedy jednak obowiązywał miesiąc krócej niż w krajach Europy Zachodniej. Obecnie czas letni jest wprowadzany zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z 2001 roku.
W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku, w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.
Do czasu zimowego, czyli astronomicznego, wrócimy w ostatni weekend października.
REKLAMA
IAR,kh
REKLAMA