Nowy szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. "Trzeba wzmocnić komercjalizację"
Minister nauki i szkolnictwa wyższego podkreślał, że NCBR odgrywa kluczową rolę w tworzeniu warunków do tego, by innowacyjność polskiej gospodarki w jak największym stopniu opierała się na zasobach polskiej nauki.
2016-04-08, 16:16
Posłuchaj
Profesor Maciej Chorowski nowym szefem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Dyrektora Centrum przedstawił Jarosław Gowin. Zaznaczał, że elementem "planu Morawieckiego" będzie wskazanie tych obszarów gospodarki, które mają największy potencjał rozwojowy. Minister podkreśla, że rolą NCBR będzie "skierowanie odpowiedniego strumienia środków na obszary badań, które będą skorelowane z tymi priorytetowymi obszarami".
Nowemu szefowi NCBR zależy na tym, żeby polscy przedsiębiorcy korzystali z tego, co w swoich laboratoriach wymyślą naukowcy. Dzięki temu firmy mogłyby więcej zarabiać. - Priorytetem będzie komercjalizacja wyników prac badawczo-rozwojowych finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - zapowiada profesor.
Profesor Maciej Chorowski jest związany z Politechniką Wrocławską. Jest członkiem między innymi Komitetu Sterującego NCBR, Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie, Komitetu Wykonawczego Fusion for Energy i Komitetu Finansowego CERN.
REKLAMA
"Dolina śmierci między badaniami a wdrożeniami"
Jarosław Gowin przypomniał, że w poprzednich latach Polska wydała na rozwój innowacyjności wiele miliardów złotych i w tym samym czasie w rankingu innowacyjności spadliśmy jako kraj do najniższej kategorii w Europie. Dlatego kluczowym elementem Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (tzw. planu Morawieckiego) jest przekształcenie polskiej gospodarki z imitacyjnej do innowacyjnej.
- Zadaniem i największym wyzwaniem zarówno dla NCBR, jak i dla ministerstwa nauki, a przede wszystkim dla samych uczonych i przedsiębiorców, będzie zbudowanie pomostu między nauką a biznesem, który pozwoli nam przekroczyć tę "dolinę śmierci", jaka rozciąga się między badaniami a wdrożeniami – mówił minister.
W jego ocenie NCBR jest jedną z najważniejszych instytucji, która będzie odgrywać rolę w tym procesie.
Doświadczenie prof. Chorowskiego
Prof. Chorowski uczestniczył w pracach badawczo-rozwojowych w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie, a następnie w projektowaniu Wielkiego Zderzacza Hadronów (and. LHC) - największego na świecie akceleratora cząsteczek.
REKLAMA
Chorowski jest reprezentantem polskiego przemysłu w CERN (ang. Industrial Liaison Officer) oraz inicjatorem transferu technologii wykonywania elementów detektorów gazowych z CERN do przemysłu polskiego. Dorobek naukowy profesora to ponad 90 prac opublikowanych z dziedziny kriogeniki, nadprzewodnictwa stosowanego i nowych technologii w energetyce.
Nowy dyrektor został wyłoniony w drodze konkursu na podstawie ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz rozporządzenia ministra nauki z 29 września 2010 r. w sprawie konkursów na stanowiska Dyrektora i zastępcy Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Od 1 stycznia 2011 r. funkcję dyrektora NCBR pełnił prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski. W styczniu 2016 r. złożył on jednak rezygnację. Do czasu wyboru jego następcy kierowanie NCBR minister nauki powierzył dotychczasowemu zastępcy dyrektora, prof. Jerzemu Kątckiemu.
PAP, IAR, bk
REKLAMA
REKLAMA