Sondaż CBOS. Jak Polacy oceniają prezydenta Andrzeja Dudę, Sejm i Senat?
49 proc. Polaków pozytywnie ocenia działalność prezydenta. 37 proc. przebadanych przez CBOS Andrzeja Dudę ocenia negatywnie. 14 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.
2016-04-12, 15:57
Notowania głowy państwa - w porównaniu do badania przeprowadzonego w marcu - praktycznie się nie zmieniły.
Pozytywnie o obecnym prezydencie wypowiadają się najmłodsi respondenci, mieszkańcy wsi, ankietowani mający wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe, badani z gospodarstw domowych o najniższych dochodach per capita, uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w tygodniu i osoby deklarujące prawicowe poglądy polityczne.
Natomiast opinie negatywne w większości wyrażają mieszkańcy miast od 20 tys. do 100 tys. i największych aglomeracji, badani z wyższym wykształceniem, uzyskujący najwyższe dochody, praktykujący religijnie kilka razy w roku lub w ogóle niepraktykujący, a także respondenci identyfikujący się z lewicą lub centrum.
Pozytywnie o prezydenturze Andrzeja Dudy wypowiada się znacząca większość wyborców Prawa i Sprawiedliwości, a także przeważająca część sympatyków ruchu Kukiz’15, natomiast na ogół źle oceniają ją zwolennicy Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej.
Jak wynika z sondażu CBOS, z pracy posłów zadowolonych jest 30 proc. ankietowych, niezadowolonych - 54 proc. 16 proc. nie ma w tej kwestii zdania. Działalność Senatu dobrze ocenia 29 proc. badanych, 46 proc. ją krytykuje. 25 proc. nie ma w tej kwestii zdania.
Notowania parlamentu są zbliżone do ubiegłomiesięcznych, chociaż od marca minimalnie poprawiły się opinie o funkcjonowaniu Sejmu. Jak zauważa CBOS - są one jednymi z lepszych w ostatnich latach.
Pozytywnie o działalności parlamentu częściej niż inni wypowiadają się najmłodsi respondenci (od 18. do 24. roku życia), mieszkańcy wsi, najsłabiej wykształceni, uzyskujący najniższe dochody per capita, a przede wszystkim zaangażowani w praktyki religijne oraz ankietowani o prawicowej orientacji politycznej.
Natomiast niezadowolenie wyrażają respondenci mający wyższe wykształcenie, mieszkańcy dużych miast, badani deklarujący najwyższe dochody na osobę w gospodarstwie domowym, uczestniczący w praktykach religijnych sporadycznie lub w ogóle niebiorący w nich udziału, identyfikujący się z lewicą lub centrum.
Negatywne oceny pracy posłów przeważają we wszystkich analizowanych elektoratach, z wyjątkiem wyborców PiS, którzy na ogół dobrze wypowiadają się o działalności Sejmu. Najbardziej krytyczni w tym względzie są zwolennicy Nowoczesnej.
REKLAMA
***
Sondaż "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 31 marca-7 kwietnia 2016 r. na liczącej 1104 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
PAP, kk
REKLAMA