Zachować pamięć o piekle KL Ravensbrück. Dzieło polskiej młodzieży
W byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück. licealiści z całej Polski zaprezentowali filmy o więźniarkach, które przeżyły koszmar obozów.
2016-04-16, 18:50
Posłuchaj
Prezentacja obyła się w ramach uroczystości upamiętniających wyzwolenie KL Ravensbrück i jest częścią programu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej - "O tym nie można zapomnieć. Spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów".
Katarzyna Dziakowska z Białegostoku z przyjaciółmi zrobiła film o jednej z więźniarek obozu koncentracyjnego w Dortmundzie. Licealistka podkreśla, że było to dla niej niezwykle ważne doświadczenie. Bohaterka jej filmu chciała popełnić samobójstwo, ponieważ nie miała już siły by żyć w obozowym koszmarze - jednak przetrwała. Uczennica mówi, że postawa Lidii Paluchiewicz nauczyła ją tego, że nigdy nie należy tracić nadziei i nigdy nie należy się poddawać. Poza tym, dzięki spotkaniu z byłą więźniarką uświadomiła sobie, że nie można zapomnieć o tamtych wydarzeniach, bo nie można zapomnieć o cierpieniach niewinnych ludzi.
Kamil Marciniak i Mateusz Malinowski z Warszawy wraz z kolegami zrobili film o Alicji Kubeckiej więzionej w Ravensbrück. Uczniowie podkreślają, że spotkanie z bohaterką ich filmu uświadomiło im koszmar obozowej rzeczywistości. Podkreślali, że niezwykle ważną rzeczą jest nie tylko podtrzymywanie pamięci o ofiarach obozów koncentracyjnych, ale też walka z kłamstwami ludzi, którzy mówią o polskich obozach śmierci.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Zofia Rysiówna: Byłam więźniarką Ravensbrück
Pamięć młodzieży doceniają kobiety, które przeszły przez obozowe piekło. Janina Wyżykowska mówi, że nareszcie młodzi Polacy interesują się ich doświadczeniami, chcą słuchać o ich tragedii i gehennie jaką przeszły w obozach koncentracyjnych. Zarazem, podkreśla więźniarka, to zainteresowanie daje nadzieję, że pamięć o tamtym koszmarze przetrwa.
Oficjalne uroczystości upamiętniające ofiary KL Ravensbrück i wyzwolenie obozu zaplanowano na 17 kwietnia. Wezmą w nich udział byłe więźniarki, młodzież, przedstawiciele polskiej ambasady w Berlinie oraz lokalne władze.
Przez KL Ravensbruck, największy obóz koncentracyjny dla kobiet na terenie III Rzeszy przeszło ponad 130 tysięcy kobiet, w tym 40 tysięcy Polek. Większość z nich została tam zamordowana.
IAR/fc
REKLAMA
REKLAMA