KE zapewnia, że nie złagodzi kryteriów zniesienia wiz dla Turcji
- Komisja Europejska bardzo precyzyjnie oceni, czy Turcja spełni wszystkie kryteria liberalizacji wizowej - zapewniał w czwartek wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans w Parlamencie Europejskim. Nie będzie naginania kryteriów - podkreślił.
2016-04-28, 12:40
Przyspieszenie liberalizacji wizowej dla Turków jest jednym z uzgodnień unijno-tureckiego porozumienia w sprawie zahamowania migracji. W trakcie czwartkowej debaty w PE niektórzy eurodeputowani argumentowali, że zniesienie wiz nie może być zapłatą dla Turcji za współpracę w sprawie migracji, szczególnie wobec przypadków naruszania przez tureckie władze swobód obywatelskich, w tym wolności mediów. Padały nawet oskarżenia, że UE daje się szantażować Ankarze.
Według Timmermansa, UE zgodziła się jedynie przyśpieszyć prace nad liberalizacją wizową dla obywateli Turcji. - Obowiązki do wykonania są po stronie Turcji. Musi ona spełnić 72 kryteria i mówi, że jest w stanie to zrobić. Zobaczymy, czy tak będzie, wyciągniemy wnioski i przedstawimy precyzyjny raport Parlamentowi Europejskiemu - powiedział Timmermans.
- Ale nie będziemy naginać tych kryteriów. One są jasne, zakorzenione w prawie i precyzyjnie je przeanalizujemy - dodał. Odrzucił także zarzut, jakoby zniesienie wiz dla Turków narażało na szwank bezpieczeństwo UE.
Według Timmermansa, porozumienie UE-Turcja nie jest doskonałe, ale miesiąc po rozpoczęciu jego realizacji spełnia swoje cele. Wspólny plan zakłada, że wszyscy nielegalni imigranci, w tym Syryjczycy, którzy dostają się na greckie wyspy, są odsyłani z powrotem do Turcji. Z kolei UE ma przejmować bezpośrednio z Turcji syryjskich uchodźców; za jednego odesłanego z Grecji Syryjczyka, kraje Unii mają przejąć jednego syryjskiego uchodźcę.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Szef MSZ: chcemy widzieć Turcję jako członka Unii Europejskiej
Plan ten został jednak skrytykowany przez niektóre organizacje praw człowieka. - Przy całej krytyce porozumienia z Turcją często zapomina się, że od chwili jego realizacji ludzie nie toną już w Morzu Egejskim, że skala niekontrolowanej migracji do Europy nie jest już taka, jak wcześniej - powiedział Timmermans.
Według niego, KE Grecja i Turcja przeprowadziły konieczne zmiany prawne, by zapewnić, że prawo uchodźców do międzynarodowej ochrony jest w pełni poszanowane. Turcja przekazała też UE dodatkowe zapewnienia, że na taką ochronę mogą też liczyć osoby innej narodowości niż syryjskiej.
Pierwsi nielegalni imigranci przewiezieni z UE do Turcji/TR NTV
Turcja sama spowolni sprawę wiz
W tureckim parlamencie doszło do przepychanek między posłami rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju a posłami prokurdyjskiej opozycji.
REKLAMA
Parlamentarzyści popychali się i utrudniali sobie nawzajem zabieranie głosu w sali plenarnej. Poróżniły ich stanowiska w sprawie działań wojska przeciwko kurdyjskim bojownikom na południowym wschodzie kraju. Prowadzący posiedzenie musiał je zamknąć i odłożyć do poniedziałku.
Tymczasem na piątek i sobotę zaplanowane były prace parlamentu nad nowymi przepisami, których przyjęcie jest niezbędne, by UE mogła znieść wizy dla obywateli Turcji.
Komisja Europejska zapowiedziała gotowość zgłoszenia takiej propozycji 4 maja, ale zastrzegła, że Turcja musi do tego czasu spełnić wszystkie unijne kryteria liberalizacji wizowej.
PAP/iz
REKLAMA